Osem menších kostolíkov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

SlovenskoLetom svetom

Na Slovensku sa nachádza veľký počet sakrálnych pamiatok, ktoré sú neodlučiteľnou súčasťou našej krajiny. Tu je niekoľko menších kostolíkov z rôzneho obdobia, ktoré sa oplatí navštíviť. Nezvykne byť pri nich veľa ľudí, o to viac vás pohltí ich atmosféra. Teda minimálne u mňa to tak bolo.

Katarínka pri Dechticiach

Neďaleko dedinky Dechtice môžete nájsť zrúcaninu Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Ľudia ju ľudovo volajú aj Katarínka. Napriek tomu, že ide o zrúcaninu, tak dobrovoľníkmi prebieha posledné roky jej oprava a aj tieto zrúcaniny sú voľne prístupné.

Foto
Katarínka / RH

Románsky kostolík v Haluziciach

Obec Haluzice, neďaleko Trenčína, nepatrí k veľkým obciam, žije tam len niečo vyše 60 ľudí, no nájsť sa tam dá hneď viacero zaujímavých miest, ktorými sú Haluzická tiesňava, rozhľadňa Hájnica a tiež zrúcanina románskeho Kostola Všetkých svätých z 13. storočia, ktorá je voľne prístupná.

Drevený kostol v Ladomírovej

Východná časť našej krajiny je známa aj veľkým množstvom krásnych drevených kostolov. Jedným z nich je aj drevená cerkev Chrám svätého Michala Archanjela so zvonicou z prvej polovice 18. storočia v dedinke Ladomírová. Do kostola je možné dostať sa za symbolický poplatok.

Foto
Ladomírova / RH

Dražovský kostolík

V nitrianskej mestskej časti Dražovce sa zas nachádza Kostol sv. Michala Archanjela z 12. storočia, ktorý patrí medzi tie najstaršie románske kostoly na Slovensku. Kostolík je počas roka zatvorený, avšak 29. septembra, na Michala, sa tam vždy koná omša.

Kostolík v Kopčanoch

Za obcou Kopčany sa nachádza Kostol svätej Margity Antiochijskej, ktorý patrí medzi tie najstaršie zachované kostoly nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Vedeli ste o tom?

Foto
Kopčany / RH

Drevený kostolík vo Vyšnom Komárniku

Vyšný Komárnik je známy predovšetkým ako hraničný priechod a miesto plné odkazov v rámci Duklianskeho bojiska. Tiež sa tam nachádza drevený gréckokatolícky kostol zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi. Poplatok za vstup do kostola je 1,70. 

Kostolík v Pominovci

Ide o románsky Kostolík sv. Jána Krstiteľa z prelomu 12. a 13. storočia. Zaujímavosťou tohto kostolíka je aj to, že je jedinou spomienkou na obec Pominovec, ktorú zničila potopa ešte v období stredoveku. Každý rok sa k tomuto kostolíku uskutočňujú cyklopúte.

Galéria k článku

Kostol Sv. Štefana Kráľa

Tento kostol je jednou z posledných zachovaných pamiatok obce Kelča, ktorá bola zatopená v druhej polovici 20. storočia pri výstavbe vodnej nádrže Veľká Domaša. Tento kostol je počas letných mesiacov (júl-august) otvorený od 16.00 do 18.00 hod.

 

Autor: RADO HOPPEJ

 

Komentáre