Park v tvare Slovenska v Červenej Vode navštevujú aj turisti zo zahraničia

VýchodZaujímavosti

Samospráva ho vybudovala z programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko.

V obci Červená Voda v okrese Sabinov sa na priestore za miestnym úradom nachádza park v tvare Slovenska. Ako uviedol starosta obce Pavol Džačovský, obyvatelia sú hrdí na to, kde žijú, a preto si vybrali takýto tvar. Samospráva ho vybudovala z programu Interreg V-A Poľsko - Slovensko. „Pozemok je tak naklonený, ako je aj Slovensko členené. Keď sa pozrieme na stúpajúcu časť, tak vlastne ideme na sever krajiny, okolo Tatier k Prešovu. Hranicu krajiny znázorňuje výsadba krušpánu, zvýraznili sme ju zelenou. Jednotlivé kraje sú znázornené čiernymi oddeľovačmi. Krajské mestá sú osadené približne tak, ako sa nachádzajú a vyznačené kameňmi s názvom. Chodníky znázorňujú diaľničnú sieť na Slovensku. Je to zaujímavosť a rarita, že na Slovensku ešte nemáme postavenú súvislú diaľnicu, ale v Červenej Vode už áno. Vieme sa prejsť z Bratislavy až do Košíc po diaľnici,“ skonštatoval Džačovský.

Foto
Park v tvare Slovenska v Červenej Vode / TASR

Najdlhšiu rieku na Slovensku Váh znázorňuje potôčik, ktorý vyviera spod Tatier a tečie na juh do Dunaja, čo potvrdil aj Džačovský: „Čo sa týka diaľnice, má to i svoju symboliku. Vyvstalo to tak samo. Keď sa chceme dostať v rámci Slovenska do Poľska, je tam bezbariérový prístup, ale ak chceme ísť na Ukrajinu, sú tam schody. Čiže na Ukrajinu nie je také jednoduché sa dostať.“ Na mieste, kde sa nachádza Červená Voda, je besiedka. Najdlhší tunel Branisko a pripravovaný tunel Višňové znázorňujú pergoly.

Do Červenej Vody prichádzajú aj ľudia zo susednej obce Ľutina, ktorá je významným gréckokatolíckym pútnickým miestom. Park obdivujú aj turisti, ktorí vystupujú na kopec Lysá. „Chodia sem Česi. Park som dokonca prezentoval skupinke švajčiarskych turistov a rovnako tu boli i žiaci jednej z prešovských škôl,“ uzavrel Džačovský.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre