Parlament schválil programové vyhlásenie vlády. Poslanci vyslovili vláde dôveru

SlovenskoSpravodajstvo

Poslanci schválili programové vyhlásenie Hegerovej vlády a vyslovili jej tým dôveru. Vláda sa v programovom vyhlásení okrem iného zaväzuje, že v riadení verejných výdavkov bude dôsledne presadzovať princípy hodnoty za peniaze, aby sa z vybratých daní a odvodov dosiahol maximálny úžitok pre občanov.

Foto
Poslanci schválili programové vyhlásenie vlády / TASR

Poslanci Národnej rady schválili programové vyhlásenie vlády Eduarda Hegera a vyslovili jej tým dôveru. Za hlasovalo 89 členov zákonodarného orgánu, proti bolo 55 poslancov, nezdržal sa nikto. Hlasovaním sa tak skončila 27. schôdza parlamentu.

Ešte pred hlasovaním vystúpil v pléne premiér, ktorý dnešné hlasovanie o Programovom vyhlásení vlády označil za oslavu parlamentnej demokracie. Opozíciu vyzval, aby bola v prístupe k nemu korektná a spravodlivá.

„Budeme radi, ak návrhy vlády nájdu podporu aj v radoch opozície," uviedol Heger. Vyhlásenie podľa neho vychádza z princípov, na ktorých bolo postavené po minuloročných parlamentných voľbách.

„Už vtedy bolo programové vyhlásenie vlády kvalitné a ambiciózne. Dnes k tomu máme aj plán obnovy, čo v histórii Slovenska ešte nikdy nebolo, aby malo programové vyhlásenie aj akčný plán obnovy Slovenska. Čaká nás veľa výziev, keďže Slovensko sme prevzali v zanedbanom stave a aj koronavírus v našej krajine zanechal výraznú stopu, ktorá sa nedá prehliadnuť," doplnil. 

Vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje, že v riadení verejných výdavkov bude dôsledne presadzovať princípy hodnoty za peniaze, aby sa z vybratých daní a odvodov dosiahol maximálny úžitok pre občanov. Zvýšiť chce kvalitu vzdelávania a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Sľubuje nastaviť dotačné pravidlá v poľnohospodárstve tak, aby bola podporená produkcia s vyššou pridanou hodnotou a zvýšil sa tak podiel domácich potravín na trhu.

„Nepoľavíme v posilňovaní sociálnych istôt občanov, sme odhodlaní uskutočňovať účinné kroky pri odstraňovaní chudoby a segregácie sociálne vylúčených spoločenstiev,” píše sa ďalej vo vyhlásení. Vláda vysoko hodnotí členstvo Slovenska v Európskej únii a je si plne vedomá záväzkov v rámci Severoatlantickej aliancie, ktorá je bezpečnostnou zárukou pre našich občanov, že môžu žiť v mieri.

Foto
Vláda E. Hegera získala dôveru v parlamente, podporilo ju 89 poslancov / TASR

Strana Smer – sociálna demokracia predložila k programovému vyhláseniu vlastný návrh uznesenia. Parlament mal na základe uznesenia vysloviť vážne znepokojenie nad skutočnosťou, že vláda SR vo svojom programovom vyhlásení úplne odignorovala tragické udalosti a ekonomické, sociálne a finančné dopady pandémie koronavírusu na obyvateľov Slovenska.

V uznesení predstavitelia Smeru-SD žiadali, aby bol ako prvý bod 28. schôdze odsúhlasenie predĺženia núdzového stavu parlamentom. Rovnako požadovali okamžité zastavenie celoplošného testovania a zriadenie parlamentnej komisie za účelom posúdenia konania a nečinnosti vlády SR v súvislosti s opatreniami na zmiernenie pandémie COVID-19 na životy a zdravie, ohrozenie základných práv a slobôd občanov SR a rozsiahle škody v ekonomickej, sociálnej a finančnej oblasti. Za uznesenie však hlasovalo iba 53 poslancov.

Vláda je povinná do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred Národnú radu, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vyplýva to z Ústavy SR. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Eduarda Hegera 1. apríla.

To, že je vláda zodpovedná parlamentu, je jedným zo základných znakov parlamentnej demokracie na Slovensku. Parlament jej môže kedykoľvek vysloviť nedôveru.

„Vláda môže kedykoľvek požiadať NR SR o vyslovenie dôvery. Vláda môže spojiť hlasovanie o prijatí zákona alebo hlasovanie v inej veci s hlasovaním o dôvere vláde,“ píše sa v Ústave SR. Parlament môže vysloviť nedôveru aj jednotlivému členovi vlády, v takom prípade ho z funkcie odvoláva prezident republiky.

Zdroj: SITA

Komentáre