Parlamentní poslanci zvažujú návrh na zmenu zákona o meste Košice

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 14.40 hod.

Metropola východu má v súčasnosti 22 mestských častí (MČ). Poslanci Národnej rady Igor Šimko a Andrej Sitkár sú pripravení navrhnúť zmenu zákona o meste Košice v prípade, ak sa vedenie samosprávy nebude zaoberať úpravou rozdelenia MČ. Koaliční poslanci navrhujú, aby sa ich počet znížil na šesť. Strana Hlas-SD uviedla, že ide o logické usporiadanie podľa okresov a dvoch MČ, ktoré kopírujú reálie mesta Košice:

„Komplexný návrh bude predstavený, ak sa mesto Košice, starostovia a mestskí poslanci nedokážu opäť dohodnúť.“

Hlas-SD tvrdí, že čas na zmenu a racionalizáciu sa kráti, keďže najneskôr jeden rok pred konaním komunálnych volieb je potrebné úpravu vyriešiť a nastaviť platnú legislatívu s účinnosťou od nového volebného obdobia 2026 – 2030. Šimko skonštatoval, že 22 MČ prináša byrokraciu a zbytočné výdavky za služby. Poslanci zdôraznili, že nie je to útok na starostov, ale upokojenie situácie.

„Posledné týždne prebieha búrlivá diskusia 22 starostov a primátora aj o tom, že sa vyhlásia miestne referendá o odčlenení niektorých MČ od Košíc, čo je z pohľadu rozvoja Košíc a aglomerácie neprípustné,“ doplnil Hlas-SD.

„Vyzývam vedenie mesta Košice a poslancov mestského zastupiteľstva, aby v nadchádzajúcich týždňoch počas ich rokovaní konečne vyriešili počet MČ, práve pre investície do budúcnosti Košičanov a rozvoja druhého najväčšieho mesta na Slovensku, pretože takouto racionalizáciou môžu ušetriť niekoľko miliónov eur a tie sa majú investovať do života Košičanov, nie do chodu 22 úradov,“ vyhlásil Šimko, ktorý pripomenul, že 22 MČ je slovenský a pravdepodobne v pomere k počtu obyvateľov aj svetový unikát, pričom Bratislava má 17 MČ a Viedeň s takmer 2 miliónmi obyvateľov ich má 23.

Foto
Metropola východu má v súčasnosti 22 mestských častí (Ilustračná fotografia) / TASR

Košická samospráva v spolupráci s univerzitami spustila analýzu v súvislosti s počtom miestnych úradov a ich kompetenciami s cieľom nájsť optimálne riešenia pre efektívnejšie a hospodárnejšie fungovanie samosprávy. Mesto na základe podpísaného memoranda spolupracuje pri spracovaní odbornej a dátovej analýzy s Právnickou fakultou a Fakultou verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach. Magistrát tvrdí, že je to reakcia na potrebu zlepšenia kvality a dostupnosti verejných služieb či na zabezpečenie spravodlivého a transparentného financovania mesta a MČ.

Naše mesto má 22 MČ a tento model je z dlhodobého hľadiska mimoriadne nákladný. Zmenu súčasného stavu potrebujeme ako soľ. Chceme obyvateľom Košíc zabezpečiť optimálny prístup k službám, no je potrebné sa zdravo zamyslieť nad počtom miestnych úradov a nad ich kompetenciami,“ reagoval primátor Jaroslav Polaček, ktorý doplnil, že na základe výsledkov analýzy má byť pripravený návrh optimálneho modelu či konkrétne legislatívne kroky potrebné na jeho implementáciu.

Tému zlučovania MČ približne pred rokom opäť otvoril Košický klub, ktorý analýzu považuje za odsúvanie problému a vyhodenie peňazí. Ich návrh sa vlani v novembri stretol s nevôľou zo strany starostov malých MČ a vedenia mesta, ktorí argumentovali tým, že s nimi nebol vopred prerokovaný.

„Naše snahy zmarili a donútili nás stiahnuť uznesenie a prepracovať ho. My na tom pracujeme a v krátkej dobe ho plánujeme predložiť. Každý mal priestor vyjadriť sa a prísť s iným návrhom. Nikto neprišiel,“ povedal predseda Košického klubu Ladislav Lörinc, ktorý dodal, že najväčšiu politickú podporu by mohol mať návrh s 11 MČ:

„Finalizujeme dôvodovú správu o ďalšie analýzy, ktoré žiadali naši poslaneckí kolegovia. Predpokladám, že návrh predložíme do mesiaca a bude sa o ňom rokovať niekedy na prelome rokov.“

Lörinc, ktorý v iniciatíve Šimka vidí aj osobný politický zámer, uviedol, že konečné rozhodnutie padne v mestskom zastupiteľstve alebo v parlamente:

„My sa tomu nebránime. Prídeme s vlastným návrhom, budeme žiadať o podporu a ak to poslanci nepodporia, tak rozhodne pán Šimko. Dúfame, že po 30 rokoch, keď sa o tom len rozpráva, konečne dôjde k nejakému rozhodnutiu.“

 

Zdroj: TASR

 

 

 

 

Komentáre