Ak v lese náhodou nájdete parožie, podľa poľovníckej komory je vašou povinnosťou to nahlásiť príslušnému poľovníckemu združeniu.
Vo februári začínajú jelene zhadzovať svoje parožie a po zhodení im začína rásť nové. To motivuje rôznych laických zberačov paroží, ktorí prenasledujú zver po lese, len aby sa dostali k odpadnutým jelením parohom ako prví. Takáto aktivita ale nie je legálna.
„Laici nemajú čo brať parohy z lesa. Na zber parohov sa udeľuje špeciálne povolenie. Ak takéto povolenie človek nemá, dopúšťa sa priestupku. V spoločnosti je všeobecná zásada, čo mi nepatrí, to si neberiem. Názor, že každý si z prírody berie, čo chce, dlhodobo fungovať nemôže,“ informoval riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba.
Ak v lese náhodou nájdete parožie, podľa poľovníckej komory je vašou povinnosťou to nahlásiť príslušnému poľovníckemu združeniu. Inak vám hrozí pokuta. „Takéto konanie je možné postihnúť pokutou, pokuta môže siahať od 30 do 3-tisíc eur. Je ale málo prípadov, kedy sa páchateľ aj nájde a obviní, keďže je to niekedy ťažko dokázateľné. Ak vás ale v lese pristihne poľovník s parohami v ruke, môžete si byť istí, že to bude riešiť,“ dodal Šuba s tým, že parohy sú poľovníkmi skúmané a podľa nich vyhodnocujú chovateľské výsledky jeleňov v revíre. Poľovníci tak kvôli zberačom parohov prichádzajú o cenné informácie.
Autor: MARTIN MAJDÁK