Peľ v meste je škodlivejší ako na dedine, tvrdí Úrad verejného zdravotníctva

KošiceSpravodajstvo

Aj keď je súvis medzi kvalitou ovzdušia a imunitou len nepriamy, z hľadiska populácie môže ísť o významný vplyv.

Jedným z faktorov zvýšenia ochorení v chrípkovej sezóne môže byť aj peľová situácia. Prvé prípady zasiahli Košice tento rok už v septembri. Na vine môže byť podľa Zuzany Dietzovej z hygieny životného prostredia a zdravia v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach stav vzduchu, ktorý dýchame. „Tu už musíme hovoriť o celkovej kvalite ovzdušia. Môžeme povedať, že kvalita ovzdušia a choroby spolu súvisia. Ak budeme mať zlú kvalitu vzduchu, imunita v našej populácii bude veľmi znížená.“

Aj keď je súvis medzi kvalitou ovzdušia a imunitou len nepriamy, z hľadiska populácie môže ísť o významný vplyv. „Vysporiadať sa s vírusom chrípky je vecou imunity jedinca, no aj kolektívu. Ľahšie zvládnu vysporiadanie sa s chrípkovými vírusom tí ľudia, ktorí sú zdraví a imunitne zdatní, ako tí, ktorí sú bombardovaní celoročne zhoršenou kvalitou ovzdušia,“ dodala Dietzová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ovzdušie v meste zhoršuje aj peľ. No nielen pre tých, ktorí sú naň alergickí. „V meste Košice je peľové zrno iné ako peľové zrno napríklad v Kavečanoch. Na jedno peľové zrno tu nasadá veľa chemických látok, ktoré ďalej pokračujú v šírení alergie. Chemické látky sa do ovzdušia môžu dostať napríklad zvýšenou dopravou v meste či priemyslom,“ uzavrela Dietzová.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre