Platy zamestnancov v školstve by sa mali zvýšiť

SlovenskoSpravodajstvo

Novela bude mať dosah aj na výdavky verejnej správy.

Vláda na dnešnom výjazdovom rokovaní odobrila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Okrem iného plánuje zaviesť aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce. Platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov by sa mali od 1. septembra zvýšiť o sedem percent a od 1. januára 2026 o ďalších päť percent.

Rezort školstva chce od budúceho roka zaviesť aj príplatok pre učiteľov a odborných zamestnancov nad rámec plošného zvyšovania, ktorý by mal v priemere zvýšiť platy o dve percentá. Riaditelia by mali každý mesiac odmeňovať zamestnanca podľa kvality a výkonu. Výška odmeny by mala závisieť od jeho zaradenia v platovej triede.

Tarify by sa mali zvyšovať aj vysokoškolským pedagógom, výskumným a vývojovým zamestnancom a pracovníkom pôsobiacim v rezorte školstva, konkrétne o sedem percent od septembra a o ďalších sedem percent od januára 2026. Nepedagogickí zamestnanci by mali mať novú osobitnú stupnicu platových taríf.

Minister školstva Tomáš Drucker ocenil rozhodnutie kabinetu:

„Bola to konsenzuálna dohoda v ťažkých konsolidačných časoch,“ povedal Drucker, ktorý zdôraznil aj podporu zásluhového odmeňovania zamestnancov škôl:

„Riaditelia škôl po ňom volali už dlho, je potrebné, aby sme ho zavádzali aj do škôl.“

Foto
Platy zamestnancov v školstve by sa mali zvýšiť (Ilustračná fotografia) / TASR

Ministerstvo školstva priblížilo, že cieľom novely zákona je reagovať na potrebu vytvorenia atraktívneho a stabilného pracovného prostredia pre všetkých zamestnancov vzdelávacieho systému:

„Cieľ návrhu zákona napĺňa Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky, v ktorom sa vláda Slovenskej republiky zaviazala zabezpečiť každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepšiť odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl, vytvoriť finančné a nefinančné nástroje na riešenie nedostatku učiteľov v regiónoch alebo nedostatkových špecializáciách a podporiť opatrenia na zvyšovanie atraktivity zamestnania v školstve.“

Novela bude mať dosah na výdavky verejnej správy, tento rok by to malo byť viac ako 106 miliónov eur a v roku 2026 vyše 679 miliónov eur. Parlament bude o nej rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Novela nadväzuje na memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri, ktoré s ministerstvom uzavreli školskí odborári.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre