Po novom roku môže byť na Slovensko opäť dovážaný rádioaktívny odpad

SlovenskoSpravodajstvo

Bezpečnosť a schvaľovanie spracovania bude mať na starosti Úrad verejného zdravotníctva.

Na Slovensko sa môže opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Od nového roka je zrušený zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021. Zmenu zákona o životnom prostredí parlament presadil v rámci nového zákona o kritickej infraštruktúre. Nová legislatíva je účinná od 1. januára.

Zo zákona o životnom prostredí sa vypustil zákaz dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenska. Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o bežnú podnikateľskú aktivitu, ktorá za dodržania prísnych bezpečnostných opatrení nie je žiadnym medzinárodným alebo európskym právnym aktom explicitne zakázaná. K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.

Foto
Spracovanie odpadu bude pod prísnou kontrolou / Pixabay

Na Slovensku sa veľkým priemyselným spracovávaním rádioaktívnych odpadov zaoberá len Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Explicitný zákaz spracovania cudzích RAO malo v minulosti podľa predkladateľov zásadný negatívny vplyv na hospodárenie JAVYS-u.

V zákone o radiačnej ochrane sa rigorózny zákaz dovozu RAO na účel spracovania mení na podmienečne dovolený dovoz, pokiaľ sú splnené podmienky podľa atómového zákona a je schválená optimalizačná štúdia k spracovaniu RAO. Pre Úrad verejného zdravotníctva SR sa rozširuje pôsobnosť na schvaľovanie optimalizačnej štúdie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre