Po ostrom štrajku MHD odbory čakajú na krok mesta

KošiceSpravodajstvo

Vodiči sa rozhodli vstúpiť do ostrého štrajku len deň pred začatím hokejového šampionátu.

Zamestnanci dopravného podniku dnes od 7.00 do 9.00 hod. vyhlásili ostrý štrajk.  Mestská hromadná doprava sa v tomto čase zastavila. Dôvodom sú aj vyššie platy šoférov, zamestnanci žiadajú ich zvýšenie o 10 percent. Rokovania s vedením však boli zatiaľ neúspešné. Šoféri liniek sa ráno sústredili v konečných zastávkach, odkiaľ ďalej nepremávali.

„Náš generálny riaditeľ prehlásil, že zarábame nejakých 1 300 v hrubom, ale keď vezmeme tú hrubú mzdu a začneme ju očesávať, zistíme, že sme na nejakých 600 až 700 eurách v čistom,“ povedal vodič Jiří Matísek. Posledné zvyšovanie zaznamenali od 1. marca 2018.

Vodiči sa rozhodli vstúpiť do ostrého štrajku len deň pred začatím hokejového šampionátu. Podľa nich ide o vyústenie dlhodobej situácie. „Majstrovstvá sveta budú od zajtra a my sme sa snažili dohodnúť už dlhšie. Ak príde nové vedenie podniku, ktoré povie, že zvýši cestovné pre cestujúcich a tým sa zvýšia tržby, to nepovažujeme za logické. Potom povedia, že odborári sa nechcú dohodnúť. Stále hovoria, počkajte pol roka. My sme krízový manažment, ktorý tu o polroka nemusí byť,“ vysvetľuje vodič Vladislav Stankovič.

Foto
Šoféri liniek sa ráno sústredili v konečných zastávkach, odkiaľ ďalej nepremávali / KOŠICE ONLINE

Do štrajku sa zapojilo viac vodičov električiek ako autobusov MHD.  Prišli ich podporiť aj odborári OZ KOVO, či pracovníci dopravného podniku z Prešova. Predseda základnej odborovej organizácie vodičov  mestskej hromadnej dopravy pri DPMK Ivan Horváth avizoval, že vodiči ostávajú aj naďalej v štrajkovej pohotovosti. „Chcem prízvukovať to, že také závažné podujatie, ktoré sa odohráva v Košiciach, každopádne nechceme bojkotovať. Nielen kvôli akcionárovi alebo zamestnávateľovi, ale hlavne voči občanom a návštevníkom mesta Košice,“ dodal predseda základnej odborovej organizácie vodičov  mestskej hromadnej dopravy pri DPMK Ivan Horváth. O všetkom však rozhodnú štrajkové výbory. Vedenie odborárov tiež  avizovalo, že ich ďalšie kroky  budú závisieť aj od postoja zamestnávateľa.

„My dnes tieto peniaze nemáme. Len na to, aby sme dopravný podnik oživili a stabilizovali, sme doň naliali oproti minulým rokom 3 až 4 milióny eur z rozpočtu mesta. Jediné, o čo sme požiadali vodičov, je to, aby boli trochu trpezliví a dali nám o niekoľko týždňov času viac na dokončenie analýzy na jednoznačné určenie, kde sa dá šetriť. Platí však môj záväzok aj vedenia DPMK, že platy vodičov zvyšovať budeme,“ reagoval na štrajk primátor Košíc Jaroslav Polaček.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre