Vodiči MHD štrajkovali

KošiceSpravodajstvo

Šoféri dostali dokument s informáciou, že štrajk je nezákonný.

Ranná špička bola dnes (9.5.) ráno v Košiciach náročnejšia než obyčajne. Šoféri MHD zostali od rána 7.00 hod. stáť na konečných zastávkach v rámci ostrého štrajku. Ešte dve minúty pred siedmou vyrazil zo zástavky KVP Kláštor autobus, pretože sa zaviazali, že o siedmej ukončia svoju trasu a odstavia autobusy na konečnej. Tam zostanú stáť až do deviatej.

Väčšina Košičanov o štrajku vedela, no našli sa aj takí, ktorí ráno čakali na zastávke. Tým vodiči oznámili, že štrajkujú a na ranný autobus čakajú ľudia zbytočne. Štrajkujúci vyšli na konečnej zo svojich vozov a rozprávali sa s odborármi. Na zastávke KVP Kláštor bolo po 7.00 odstavených 10 autobusov. Podľa šoférov bola rovnaká situácia na všetkých konečných zastávkach.

Galéria k článku

Vodiči dostali dokument s informáciou, že štrajk je nezákonný a ak štrajkom vzniknú škody pre Dopravný podnik mesta Košice, budú musieť byť vymáhané. Podľa dokumentu je zapojenie sa do štrajku zároveň hrubým porušením pracovnej disciplíny. „Vyzývame každého vodiča MHD, aby zvážil svoje postup v štvrtok od 7.00 do 9.00 hod., v opačnom prípade môžu DPMK vzniknúť škody," uviedol generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák.

Štrajk nie je riešením ani podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka. „Po prvotných analýzach je jasné, že DPMK je v najhoršom stave zo všetkých podnikov mesta. Ak bude fungovať tak ako doteraz, onedlho o ňom budeme hovoriť už len v minulom čase. Len približne pred mesiacom sme tam posielali ďalšiu dotáciu, aby mohol vôbec pokračovať vo svojej činnosti. Naši predchodcovia nám zanechali DPMK v takom stave, že nebolo už ani na naftu,“ uviedol vo svojom vyjadrení.

Autobusy sa po 9.00 hod. vrátili do svojej bežnej prevádzky. Odborári sa vyjadrili, že ak štrajk nič nezmení, budú pokračovať aj počas Majstrovstiev sveta v hokeji.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre