Ozónová vrstva chráni našu planétu pred ultrafialovým žiarením, samotný ozón ale môže byť škodlivý.
Medzi riziká, ktoré so sebou prinášajú horúčavy patrí aj prízemný ozón. Ten vzniká počas slnečných dní, najmä v okolí ciest a výrobných hál. O tom, ako sa pred ním chrániť informuje Zuzana Dietzová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Nezdržiavať sa dlhšie pri dvoj a viacpruhových cestách, nekočíkovať deti pri týchto dopravných tepnách za slnečného počasia. Ozón nie je čuchom postrehnuteľný, nemá zápach ani farbu a ľudia ho nevedia vnímať žiadnym zmyslom,“ objasnila Dietzová
Práve jeho neviditeľnosť môže u ľudí vyvolať zdravotné komplikácie. „Komplikácie sa môžu prejaviť dráždením, slzením a štípaním očí. Takisto by sa mohli prejaviť suchým a opuchnutým hrdlom s bolesťou pri prehĺtaní. Ľudia, ktorí majú problémy s vysokým tlakom alebo so srdcom môžu pocítiť tiaž na prsiach. U astmatikov by to mohlo spôsobiť vyvolanie astmatického záchvatu,“ dodala Dietzová. Upozornila takisto, že ľudia by počas slnečných dní mali obmedziť aj čas trávený na letných terasách a miestach, ktoré sú situované v blízkosti ciest. Rizikovou skupinou sú aj osoby, ktoré v blízkosti miest so zvýšenou intenzitou dopravy bývajú alebo pracujú. „Dlhodobé vystavenie nadmernému množstvu ozónu by mohlo viesť k chronickému zápalu dýchacích ciest a pľúc. Takisto môže spôsobiť zvýšenú pohotovosť na rôzne alergické reakcie,“ uzavrela.
Najlepšou prevenciou pred možnými zdravotnými komplikáciami, ktoré by prízemný ozón mohol spôsobiť je obmedzenie pobytu v blízkosti ciest a tovární, najmä počas vysokých teplôt.
Autor: RÁDIO KOŠICE