Počet obetí na Novom Zélande sa zvýšil na 49, útočník bol označený za pravicového teroristu

SvetSpravodajstvo

Novozélandská armáda kontrolovane odpálila dve nestrážené batožiny neďaleko železničnej stanice v Aucklande, ktoré nesúviseli s útokom.

Na 49 sa v piatok zvýšil počet mŕtvych po streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Jedného zo štvorice zadržaných, ktorým je nemenovaný dvadsiatnik, obvinili z vraždy. Muž predstúpi pred súd v sobotu. Účasť ďalších dvoch zadržaných polícia preveruje. Štvrtá zadržaná osoba nemala pravdepodobne s útokom nič spoločné, aktualizoval Bush. Novozélandská polícia podľa jeho slov po ďalších iných podozrivých už nepátra.  Bush zároveň potvrdil prechádzajúce slová novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej, že nikto zo zadržaných sa nenachádza na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom.

V jednom z podozrivých áut sa našli dve výbušné zariadenia. Prvé úž zneškodnili a na zneškodnení druhého sa pracuje. Bush vyvrátil fámy, že terčom útoku sa stala aj nemocnica. Krátke tlačové vyhlásenie ukončil uistením smerom k verejnosti, že polícia celú situáciu dôkladne monitoruje.

Útočník, ktorý v piatok zabil mnoho ľudí v mešite na Novom Zélande, je pravicovým „teroristom“ s austrálskym občianstvom, oznámil austrálsky premiér Scott Morrison. „Absolútne odsudzujeme dnešný útok extrémistického, pravicového, násilného teroristu,“ povedal Morrison na tlačovej konferencii. Potvrdil súčasne správy médií o tom, že ozbrojenec, ktorý postrieľal veriacich počas modlitieb v hlavnej mešite v novozélandskom meste Christchurch, bol občanom Austrálie. Austrálske bezpečnostné zložky podľa Morrisona preverujú prípadné spojenia medzi Austráliou a útokom na Novom Zélande, premiér však odmietol poskytnúť bližšie detaily o austrálskom útočníkovi.

Galéria k článku

Morrison tiež vyjadril Novozélanďanom sústrasť. „Nie sme len spojenci, nie sme len partneri, sme rodina,“ dodal. Novozélandská polícia oznámila, že po útokoch v dvoch mešitách v meste Christchurch zadržala troch mužov a jednu ženu, informácie o ich totožnosti však nezverejnila. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová následne oznámila, že útoky si vyžiadali 40 obetí na životoch.

Novozélandské médiá predtým priniesli správy, že páchateľom útoku v mešite na Deans Avenue je 28-ročný belošský Austrálčan, ktorý svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku, pričom predtým zverejnil rozsiahly protimoslimský manifest.

Novozélandská armáda kontrolovane odpálila dve nestrážené batožiny neďaleko železničnej stanice v Aucklande, s tým, že zákrok sa uskutočnil v čase, keď je krajina po streľbe v meste Christchurch v najvyššej bezpečnostnej pohotovosti. „Nedávno príslušníci bezpečnostných síl vykonali ako preventívne opatrenie kontrolovanú explóziu batožín,“ uviedla polícia vo vyhlásení. „Polícia môže potvrdiť, že tašky neboli podozrivé a obsahovali lešenársky materiál.“

 

Zdroj: TASR

Komentáre