Streľba v mešitách na Novom Zélande si vyžiadala 40 obetí

SvetSpravodajstvo

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom.

Piatková streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 40 obetí. Informovala o tom premiérka Jacinda Ardernová. „Teroristický útok bol dobre naplánovaný,“ dodala Ardernová na tlačovej konferencii. Nový Zéland bol podľa jej slov napadnutý, pretože „zastupuje rozmanitosť“. „Toto sa nedá opísať inak než teroristický útok“, pokračovala.

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom. Mali však veľmi jasne vyhranené extrémistické postoje. Štvoricu - troch mužov a jednu ženu - zadržali a aktuálne ich vypočúva polícia, povedala Ardernová. Jeden zo strelcov vysielal celý útok naživo na Facebooku. Na videu je vidieť, ako zabíja ľudí, ide do auta, aby si vymenil zbraň a v zabíjaní pokračuje.

Galéria k článku

Premiérka zároveň oznámila zvýšenie úrovne bezpečnostnej hrozby na Novom Zélande na stupeň „vysoký“. V súčasnosti podľa nej nie je dôvod domnievať sa, že existujú aj iní podozriví, túto možnosť však ešte polícia posudzuje. Predsedníčka novozélandskej vlády vyzvala obyvateľov, aby počúvali odporúčania polície, pretože hrozba ohrozenia národnej bezpečnosti je vysoká.

Zároveň znova požiadala ľudí, aby prestali na sociálnych sieťach šíriť video z útoku a údajný útočníkov manifest. Premiérka potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre