Aktualizované: 12.35 hod.
Od začiatku roka eviduje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) viac ako 1600 prípadov čierneho kašľa. Týždenne je to pritom okolo 100 prípadov.
„Ochorenia sa vyskytli vo všetkých krajoch a vo všetkých vekových skupinách. Najvyšší výskyt bol hlásený v Banskobystrickom kraji a v Bratislavskom kraji. Najnižší výskyt bol zaznamenaný v Trnavskom kraji. Ochorenie sa najviac vyskytovalo u nularočných detí,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.
Doplnila, že od vlaňajšej jari bol zaznamenaný postupný nárast počtu ochorení s výraznejším vzostupom koncom leta. Odborníci už začiatkom tohto roka avizovali, že v prvej polovici roka sa očakáva vyššia chorobnosť na čierny kašeľ. Dôvodom môže byť aj zmena kmeňa baktérie, ktorá spôsobuje ochorenie.
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty a prejavuje sa silnými záchvatmi kašľa. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Chorý človek je nákazlivý už tri až štyri dni pred objavením sa klinických príznakov. Situáciu s čiernym kašľom sme preverovali aj vo východoslovenských nemocniciach.
„Od začiatku tohto roka evidujeme v nemocnici len jeden prípad hospitalizovaného dieťaťa s čiernym kašľom a v ambulantnej tiež asi incidencia týchto prípadov poklesla. Momentálne viac prevažujú mikroplazmy chlamýdie a pneumónie atypických baktérií,“ informovala pneumologička Jana Smolová z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
Košická univerzitná nemocnica nám potvrdila, že komplikácie u dospelých v súvislosti s čiernym kašľom, pri ktorých by bola potrebná hospitalizácia v nemocnici, nezaznamenáva. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach nám potvrdil, že od začiatku tohto roka eviduje v košických okresoch 80 prípadov čierneho kašľa, najviac v okrese Košice-okolie, a to 24. Okres Košice I má 14 prípadov, Košice II 19, Košice III 8 a Košice IV 15 chorých.
„Prešovská nemocnica rieši čierny kašeľ len sporadicky. Nezaznamenali sme výrazný nárast prípadov. Prípady, ktoré sa vyskytli, boli u detí dojčenského veku, ktoré ešte nestihli byť proti čiernemu kašľu očkované,“ skonštatovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove Martina Pavliková.
Najúčinnejšou ochranou proti čiernemu kašľu je pritom očkovanie. Ministerstvo zdravotníctva nám uviedlo, že priebežne komunikuje so zástupcami držiteľov rozhodnutí o registrácii vakcín. V súčasnosti je na Slovensku registrovaných viacero očkovacích látok proti čiernemu kašľu, pričom dostupnosť jednotlivých vakcín sa môže líšiť.
Autor: RÁDIO KOŠICE