Podmienky otvorenia kultúrnych inštitúcií sú ekonomicky náročné

KošiceKultúra

Niektoré museli predčasne ukončiť sezónu.

Napriek tomu, že viaceré inštitúcie sa tešia zo svojho znovuotvorenia, pre mnohé z nich je splnenie podmienok náročné až nereálne. Mnohé galérie a múzeá považujú ich zatvorenie na tak dlhý čas za nepochopiteľné, vzhľadom na to, že sa v nich nezdržiavajú veľké skupiny návštevníkov.

„Bojovala som za to, aby Východoslovenská galéria alebo všetky galérie a múzeá boli otvorené skôr, ešte predtým, ako boli tie nariadenia. Pokiaľ nemáme nejaké interaktívne umelecké diela, ktorých sa človek dotýka, tak galérie a múzeá sú bezkontaktné. Poskytujeme veľké priestory, čiže vieme dodržať aj ten počet návštevníkov na 25 metrov štvorcových. Ak by prišla druhá vlna epidémie, tak sa nám podarí presadiť to, aby sa galérie a múzeá nezatvorili úplne, ale aby ostali otvorené s tým, že sa bude tá návštevnosť regulovať,“ uviedla riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová.

Foto
Východoslovenská galéria v Košiciach  / TASR

Predčasné ukončenie sezóny

Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení priniesla okrem iného aj možnosť kultúrneho vyžitia v podobe kín a divadiel. Aj v tomto prípade sú pre mnohé z nich podmienky a opatrenia nesplniteľné, respektíve nevýhodné, hlavne z ekonomických dôvodov. Štátne divadlo Košice (ŠDK) s príchodom pandémie koronavírusu ukončilo svoju sezónu 2019/2020 predčasne.

„Vzhľadom na to, že ešte nie sú presné usmernenia, ako majú vyzerať procesy v interiéroch práve pre divadlá a každé divadlo si to musí prispôsobiť svojim potrebám, tak sme sa rozhodli, že v tejto sezóne už reálne predstavenia, aj vzhľadom na to, že sa blížia divadelné prázdniny, v našich priestoroch nebudú. Pripravujeme projekty pre divákov v exteriéri na schodoch Štátneho divadla Košice. Tiež pripravujeme jeden spoločný projekt pre kultúrne inštitúcie v spolupráci aj s inými organizátormi kultúrnych podujatí, všetko v priebehu júna,“ povedal riaditeľ ŠDK Igor Dohovič s tým, že pôjde o podvečerné koncerty v podaní opery, baletu či činohry.

Menšia kapacita

Košické Kino Úsmev obnovilo svoju prevádzku už včera (21.5.), čo potvrdil aj jeho riaditeľ Lukáš Berberich:

„Budeme zatiaľ fungovať v takom móde dvoch večerných premietaní, prípadne možno neskôr pridáme aj viac premietaní. Zatiaľ to však ale nemá význam. Ide o to, že tie opatrenia, ktoré sú teraz aktívne, tak sú ekonomicky veľmi neprijateľné pre nás. Momentálne v našej sále s tristo miestami máme iba nejakých dvadsať miest. Celosvetovo sa doplácala distribúcia, takže budeme siahať skôr po starších tituloch.“

V prípade, že sa do kina vyberiete s rodinou alebo s tým, s kým bývate, jeho kapacita sa mierne zväčší. Vzhľadom na spomínanú distribúciu filmov, kiná neočakávajú veľký záujem. Podobne je to aj v prípade divadiel, ktoré považujú mesiac jún za v podstate posledný v sezóne, v ktorom je aj za normálnych okolností ich návštevnosť o čosi menšia.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre