Pokojné voľby na východe Slovenska narušil vážny incident. Volič zobral urnu a rozsypal obálky

PrešovArchívPrezidentské voľby 2019

Volebná miestnosť bude otvorená do 23.15 hod.

V obci Medzany, ktorá sa nachádza v okrese Prešov, bola z dôvodu vážneho incidentu zatvorená okrsková volebná miestnosť. Ako pre Košice Online uviedol starosta obce Jozef Kipikaša, jeden z občanov chcel odvoliť, zapísal sa, prišiel k urne, ktorú následne zobral a vybehol s ňou von. Urnu hodil na cestu pred volebnú miestnosť. Volič ušiel, ale polícia ho zakrátko chytila.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Volebná komisia zavolala políciu, zavolali mňa, okrskovú komisiu. Všetko postupovalo podľa zákona tak, ako to malo byť. Prišla polícia, rozsypané obálky sa opáskovali, prišla aj kriminálna polícia a všetko bolo v súlade so zákonom tak, ako to malo byť, keď sa niečo také stane,“ vysvetlil Kipikaša s tým, že všetky obálky boli zabezpečené a nestratila sa ani jeden z nich. „Je šťastie, že nefúkol vietor alebo nepršalo. Bol by väčší problém, ak by vietor rozfúkal obálky alebo keby ich znehodnotil dážď,“ dodal Kipikaša.

Volebná komisia pozbierala obálky, sčítala ich a skontrolovala, či sa zhoduje počet zapísaných voličov. Podľa našich informácií sa voľby v Medzanoch predĺžili do 23.15 hod., pričom to vyhlásili prostredníctvom obecného rozhlasu. Z okresného úradu bola zabezpečená nová urna. Kvôli incidentu v Medzanoch sa predĺžilo volebné moratórium na celom Slovensku. Občan, ktorý narušil voľby, je poslanec obecného zastupiteľstva Anton Vaňo. Ten v komunálnych voľbách kandidoval za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí ho vyzvali, aby sa urýchlene vzdal poslaneckého mandátu. Hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky skonštatoval, že takéto správanie nie je hodné poslanca obecného zastupiteľstva.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre