Policajný zásah proti odpadu pri tuneli Prešov je podľa NDS neoprávnený

PrešovSpravodajstvo

Podľa spoločnosti Eurovea, ktorá pracovala priamo na tuneli nejde o stavebný odpad, ako to prezentuje polícia, ale vyrúbaný materiál.

Polícia včera prešetrovala lokalitu v okolí výstavby tunela Prešov. Dôvodom malo byť údajné neoprávnené nakladanie so stavebným odpadom. Materiál z výstavby tunela mali pracovníci vyvážať do mestských lesov Prešov. Zatiaľ čo polícia nechcela k prípadu, ktorý je v stave vyšetrovania, uviesť ďalšie informácie, Národná diaľničná spoločnosť (NDS), ktorá stavbu organizuje, tvrdí, že na všetko majú povolenia.

„Na tieto úpravy ciest má zhotoviteľ stavby povolenie mesta Prešov. Všetky práce sú realizované na základe právoplatného rozhodnutia Okresného úradu životného prostredia. Zároveň všetky výsledky skúšok a rozborov certifikovanými akreditovanými laboratóriami preukazujú environmentálnu nezávadnosť predmetného materiálu. Prírodný materiál pochádza priamo z územia, kde sa vyváža,“ informovala hovorkyňa NDS  Michaela Michalová.

Podľa spoločnosti Eurovea, ktorá pracovala priamo na tuneli nejde o stavebný odpad, ako to prezentuje polícia, ale vyrúbaný materiál. „Združenie D1 Prešov, západ - Prešov, juh vyvážalo inertný  materiál z tunela Prešov na základe písomného súhlasu od mesta Prešov. Jedna sa o vyrúbaný materiál a nie stavebný odpad. Presné množstvo vyvezeného materiálu momentálne nemáme k dispozícii.  Vieme, že dnes prebehol policajný zásah, druženie však polícia nekontaktovala,“ dodala PR manažérka spoločnosti Simona Tančáková.

Foto
Polícia včera prešetrovala lokalitu v okolí výstavby tunela Prešov / facebook.com/policiaslovakia

Ministerstvo životného prostredia nechcelo konkrétny zásah komentovať, no tvrdia, že v prípade envirokriminality by mala byť polícia pripravená konať. „Ministerstvo životného prostredia posledné tri roky presadzuje legislatívne sprísnenia postihov, posilňuje činnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia. A v spolupráci s ministerstvom vnútra a spravodlivosti sa podieľalo aj na spustení a činnosti samotnej enviropolície,“ informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Situácia je už podľa hovorkyne NDS  vyriešená a vo vyvážaní sa pokračuje. „Vývoz výrubu do lesa bol dočasne pozastavený, aktuálne sa opätovne vyváža výrub z tunela do mestských lesov mesta Prešov, keďže už pominuli dôvody jeho zákazu. Mesto Prešov, v zastúpení Technických služieb mesta Prešov, už má všetky potrebné doklady ku skládkovaniu výrubu z tunela,“ uzavrela Michalová z NDS.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre