Policajti dostanú stabilizačný aj náborový príspevok

SlovenskoSpravodajstvo

Ich získanie musí spĺňať niekoľko podmienok.

Príslušníci bezpečnostných zložiek budú môcť za stanovených podmienok dostať jednorazový dočasný stabilizačný príspevok a dočasný náborový príspevok. Novelu zákona schválili poslanci parlamentu, pričom rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Príspevky majú prispieť k zvráteniu nepriaznivej personálnej situácie v zložkách. Zavedú sa aj pre ozbrojených príslušníkov finančnej správy, preto sa novelizoval aj zákon o finančnej správe.

Jednorazový dočasný stabilizačný príspevok vo výške 5000 eur bude môcť dostať policajt, ktorého služobný pomer vrátane služobného pomeru príslušníka v Ozbrojených silách, Hasičskom a záchrannom zbore, Horskej záchrannej službe alebo služobného pomeru ozbrojeného príslušníka finančnej správy bude trvať do 30. júna 2025 aspoň 20 rokov. Policajt bude následne povinný tri roky zotrvať v služobnom pomere.

Náborový príspevok tiež vo výške 5000 eur môže získať policajt alebo ozbrojený príslušník finančnej správy v príprave, ktorého prvýkrát príjmu od októbra tohto roka do decembra budúceho roka. Policajt oň môže požiadať až po získaní policajného vzdelania a ustanovení do funkcie a zotrvať v služobnom pomere bude musieť päť rokov. Ozbrojený príslušník finančnej správy bude môcť požiadať o príspevok až po získaní profesijného vzdelania.

Foto

Zavedú sa aj vyššie príspevky na bývanie či osobné príplatky. Možnosť priznania príspevku na bývanie vo vyššej sume má byť stabilizačným nástrojom, a to najmä v regiónoch s vysokými nákladmi na bývanie. Príspevok sa zvýši v priemere o 200 eur. Závisieť bude výlučne od miesta výkonu štátnej služby. U ozbrojených príslušníkov finančnej správy nárok na príspevok na bývanie doteraz absentoval. Dostanú príspevok do výšky 700 eur mesačne.

„Ďalším motivačným a stabilizačným prvkom má byť aj možnosť priznania osobného príplatku príslušníkovi v prípravnej štátnej službe a dočasnej štátnej službe bezprostredne po prijatí,“ uvádza sa v materiáli.  

Novela má byť účinná od októbra tohto roka okrem niektorých ustanovení, ktoré majú byť účinné až od januára 2025.

 

Zdroj: TASR

Komentáre