Polopodzemné kontajnery spočiatku ďalšie zabezpečenie nepotrebovali, vyberači odpadu ich nevynechávajú

KošiceSpravodajstvo

Kontajneroviská zasadené v zemi a s menším otvorom na odpad boli vytvorené, aby nepotrebovali oplotenie a ďalšie zabezpečovacie prostriedky.

Problému s vyberačmi odpadov sa mesto Košice snažilo dlhodobo brániť najprv uzamykateľnými konatajneroviskami a neskôr polopodzemnými kontajnermi. Negatívnou stránkou vyberačov kontajnerov bol od začiatku neporiadok, ktorý po nich v okolí nádob na odpad zostával. Polopodzemné kontajneroviská boli prezentované ako riešenie na tento problém. Obyvatelia Košíc ale spozorovali, že tento účel splnený nie je a vyberači odpadov skáču do kontajnerov, aby z nich odpad vyhádzali. Problém s vyberačmi odpadov z polopodzemných kontajnerov registruje aj KOSIT.

„Jedna zberná nádoba, ktorá je súčasťou systému viacerých nádob v rámci polopodzemného kontajneroviska, je vysoká v závislosti od inštalovaného typu. Spravidla je však vysoká 3 až 5 metrov. Polopodzemné kontajnerovisko je vytvorené tak, že obyvateľ pri vysypávaní odpadu nevchádza priamo do nej, ale odpad vhadzuje zvrchu cez otvor s priemerom 50 centimetrov,“ priblížil parametre týchto nádob marketingový manažér spoločnosti KOSIT Jozef Verbovský.

Foto
Problému s vyberačmi odpadov sa mesto Košice snažilo dlhodobo brániť polopodzemnými konatajneroviskami  / TV KOŠICE

Skok do 3 až 5 metrovej hĺbky, navyše na nerovný povrch odpadu, môže byť pre človeka nebezpečný a Verbovský varuje pred takýmto konaním. Pre niektorých ale takáto výstraha nestačí. Na Slovensku sú podľa KOSIT-u registrované prípady, kedy museli ľudí z týchto polopodzemných kontajnerov vyťahovať hasiči.

Ak polopodzemné kontajnery predstavujú riziko zranenia a neplnia funkciu oplotenia okolo kontajneroviska, ponúka sa otázka, či tieto priestory netreba lepšie zabezpečiť. „Oplotenie ako aj ďalšie vybavenie je vždy predmetom objednávky, projektovej dokumentácie a samotnej realizácie tejto stavby. Všeobecne však oplotenie nie je pri týchto typoch stanovišťa štandardne plánovaným. Pre prípady zvýšenia bezpečnosti je však možné, aby bolo kontajnerovisko monitorované kamerovým systémom, priamo napojeným napríklad na mestskú políciu,“ dodal Verbovský. K takémuto kroku by sa ale pristúpilo asi až po tom, čo by boli opakovane zaznamenané problémy, ktoré by kamerový systém riešil.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre