Prevádzkovateľka detských jaslí: Jasličkový zákon je likvidačný

SlovenskoSpravodajstvo

Ministerstvo kritiku odmieta, pripravuje novelizáciu zákona.

Ostro kritizovaný zákon o sociálnych službách, tzv. jasličkový zákon vstúpil do platnosti 1. marca. A to aj napriek tomu, že prezident Andrej Kiska zákon nepodpísal a v decembri ho spolu s pripomienkami vrátil do parlamentu. Nepomohla dokonca ani petícia, ktorú podpísalo viac ako 3000 rodičov. Poslanci Národnej rady ešte koncom januára prelomili veto prezidenta a novelu zákona v pôvodnom znení schválili .

„Ide o služby jasle, čiže pre deti a ich rodičov a deti vo veku do troch rokov veku, pretože staršie deti sa už týkajú takzvanej predškolskej starostlivosti a patria pod legislatívu ministerstva školstva. Logicky, že sme v príprave diskutovali nielen s odborníkmi, pedagógmi, lekármi, ale aj práve s odborníkmi ministerstva školstva. Pretože tieto dva zákony po novom majú byť čo najviac previazané a majú mať nejakú súvzťažnosť, nejakú spoločnú logiku,“ vysvetlil hovorca Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.

Ministerstvo práce chce právnou normou pozitívne ovplyvniť rodinný a pracovný život. Ich zosúlaďovanie spočíva najmä v zabezpečení formálnej starostlivosti o deti. A to vždy v čase prípravy rodiča na povolanie alebo prípravy na trh práce, prípadne výkonu zárobkovej činnosti rodičov. Podľa rezortu to môžu byť aj vykonávania rôznych aktivít spojených s ich vstupom alebo návratom na trh práce.

Patrí tu napríklad aj štúdium alebo iná forma prípravy na profesionálnu kariéru, vzdelávacie kurzy, školenia, práca z domu, prijímacie pohovory. A v prípade nezamestnaných aj aktivačné práce. Novela sa týka všetkých súkromných zariadení, a to aj tých, ktoré si rodičia hradia v plnej výške. Okrem jaslí zákon zahŕňa aj opatrovateľov, či už vo vlastnom alebo rodinnom prostredí, ale aj napríklad detské kútiky vo firmách. Nevzťahuje sa však na každé zariadenie.

„V žiadnom prípade to nemajú byť lesné škôlky alebo všetky typy detských kútikov alebo materské centrá, ako sa mnohí zriaďovatelia od vzniku tejto diskusie mylne domnievajú. Práve preto už v týchto dňoch vydávame manuály, rôzne príručky, aby si každý mohol presne zistiť, či bude spadať pod ustanovenia tohto jasličkového zákona alebo vôbec nie,“ prezradil Stuška.

 

Foto
Detské jasle musia splniť podmienky ministerstva najneskôr do 1.1.2019 / TASR

Pri nezaregistrovaní hrozí pokuta

Po novom by tak mali byť zariadenia pre deti do troch rokov, sociálnou službou. Všetky inštitúcie, ktorých sa to týka, preto musia byť zapísané do registra poskytovateľov sociálnych služieb.

„Ministerstvo samozrejme muselo rozlíšiť prevádzkovateľov, ktorí už prevádzkujú podobné zariadenia a budú musieť alebo mať záujem spadať práve pod zoznam garantovaných certifikovaných zariadení, poskytujúcich túto formu starostlivosti. Pretože ako vieme, my sme nestúpili na takzvanú zelenú lúku, sú tu stovky až tisíce zariadení rôzneho typu, často aj ťažko identifikovateľné,“ povedal hovorca.

Urobiť tak musia do konca roka na príslušnom vyššom územnom celku. Ak tak neurobia, od 1. januára 2018 im hrozí pokuta až do výšky 35-tisíc eur. Ministerstvo práce im môže taktiež udeliť zákaz pokračovať v činnosti. Majiteľka prešovských Detských jaslí Anjelici, Júlia Krišová, túto inováciu víta.

„Ja som veľmi rada, že prichádza registrácia. Mám rada vo všetkom poriadok, myslím, že veľa takých zariadení sa teší registrácii. Keď človek chce mať v živote poriadok, aj vo svojej práci, tak je dôležité, aby sme boli zaregistrovaní. Keď si rodič nakliká a vidí, že jasle patria tam a tam, a sú registrované, tak oveľa viacej dôveruje tomuto zariadeniu. Čiže z toho hľadiska si myslím, že registrácia je dôležitá,“ skonštatovala Krišová.

S trojročnými bude problém

Okrem povinnej registrácie musia zariadenia spĺňať aj ďalšie podmienky. Napríklad, starostlivosť môžu poskytovať iba deťom do troch rokov. Deti, ktoré už dovŕšili tri roky života napríklad v máji, po 31. decembri 2018, nebudú mať už viac na jasle nárok. Maximálna kapacita jaslí je pritom 15 detí a na jednu učiteľku pripadá podľa novely najviac päť detí. Majiteľka prešovských Detských jaslí Anjelici Júlia Krišová to nepovažuje za šťastné riešenie.

„Tam sa nedá stabilizovať alebo určiť presný počet, že štyri deti na jednu učiteľku. Lebo je to náročné, to sa nedá. Samozrejme, keď sú deti dvojročné, môže mať jedna žena detičky štyri. Ale jedna žena, si neviem predstaviť, že by mala rok a pol ročné štyri deti. Jedno dieťa potrebuje samostatného človeka,“ ozrejmila.

Dodala, že problém vidí aj vo financiách. Keďže jasle má nastavené na 280 eur a stará sa o približne 12 detí. Podľa jej slov musí často prepočítavať, aby vôbec prežila, a tak plánuje sadzbu jaslí navýšiť. Obáva sa však, či s tým budú rodičia súhlasiť.

Pracovníci zariadenia musia okrem iného spĺňať aj podmienku kvalifikačného predpokladu. Teda úplného stredného vzdelania získaného v odbore vzdelávania so zameraním na oblasť starostlivosti o dieťa, v rozsahu podľa zákona o sociálnych službách, alebo úplné stredné všeobecné vzdelanie. Plus musia mať absolvovaný akreditovaný kurz opatrovania detí, najmenej v rozsahu 220 hodín. A to najneskôr do roku 2019.

K tomu najmenej 75 percent všetkých zamestnancov zariadenia musia tvoriť odborníci. Túto podmienku by mali poskytovatelia sociálnych služieb splniť do 1. januára budúceho roku. Niektoré zariadenia tak budú musieť svojich zamestnancov doškoliť.

„Čo sa týka doškolenia, musím zase ja zo svojho vrecka vytiahnuť nejaké peniažky a doškoliť zamestnankyne, aby mali kvalifikáciu, pokiaľ ju ešte nemajú. Povedala by som, že niekedy je dobré mať vzdelanie, ale nie každý, kto má vzdelanie, má aj to srdce a vnútorné vnímanie,“ poznamenala prevádzkovateľka prešovských jaslí.

 

Foto
Všetky jasle musia byť bezbariérové / TASR

Pripravujú novelizáciu

V neposlednom rade musia zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti do troch rokov veku mať aj bezbariérový prístup. A to najneskôr do 1. januára 2019. Niektorí poskytovatelia tak budú musieť jasle buď zrekonštruovať, presťahovať alebo zatvoriť. Svoje o tom vie aj Júlia Krišová, ktorá prevádzkuje detské jasle na poschodí. Teraz sa bude musieť presťahovať do nových priestorov.

„Keďže som v takých priestoroch, ktoré majú schody, musím podľa toho zákona začať hľadať priestor, ktorý nám začne vyhovovať. Čiže z môjho pohľadu je, dá sa povedať, ten zákon likvidačný. Lebo som nútená zmeniť prostredie, ktoré mi vyhovuje, čo sa týka metrov štvorcových,“ rozhorčila sa Krišová.

Rezort práce však tento zákon ani zďaleka likvidačne nevníma a s kritikou nesúhlasí.

„My ju naozaj musíme plošne odmietnuť. Naopak domnievame sa, že tento zákon dáva veľmi pozitívny trend pre zrod štandardných pravidiel kvality a bezpečnosti jasličiek pre tých najviac zraniteľných. To sú detičky od nula do troch rokov a samozrejme pre ich rodičov,“ povedal Stuška.

Ministerstvo už v tomto období pripravuje novelizáciu zákona, ktorá by mala odstrániť nejasnosti pri poskytovaní tejto sociálnej služby. To znamená, že bude jasnejšie určené, že ide o pravidlo, najmä uprednostňovania rodičov, ktorí študujú, pracujú alebo pripravujú sa na povolanie. Podľa rezortu nepôjde o plošné vylúčenie ostatných, ktorí sa starajú doma o mladšie deti a potrebovali by na nejaké obdobie dať druhé dieťa do jaslí.

Navyše, keď bude mať zariadenie voľné kapacity, bude môcť prijať aj dieťa nepracujúceho rodiča. Spresnenie by malo byť účinné od 1. januára budúceho roku. Na pripomienky zriaďovateľov je však ministerstvo pripravené.

„Samozrejme sme pripravení reagovať na akúkoľvek aplikačnú prax a postupne veci vylepšovať tak, ako ich prinesie realita každodenného života v najbližších obdobiach. A budeme rovnako pozorne sledovať aj reálny ekonomický dopad všetkých existujúcich ustanovení a podmienok na prevádzkovateľov týchto služieb, napriek všetkým kompromisom a diskusiám, ktoré vzišli práve z rokovaní s nimi,“ doplnil Stuška.

Ako sa tzv. jasličkový zákon uplatní v praxi, sa ukáže až v priebehu roka.

 

Autor: LEA HEILOVÁ

Komentáre