Protesty za slušné Slovensko pokračujú aj na východe

VýchodSpravodajstvo

Podľa organizátorov bude záležať len na politikoch, do kedy budú ľudia chodiť do ulíc.

Organizátori Pochodov za slušné Slovensko ohlásili ďalšie zhromaždenia vo viacerých mestách na východnom Slovensku. Podľa nich odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka nestačí. Na piatok teda chystajú zhromaždenie v Košiciach opäť pri Dolnej bráne.

„Tragickú udalosť, ktorá sa stala, sa určite nesnažíme zneužiť. Žiaľ, táto udalosť bola impulzom, aby sa zmobilizovali obyvatelia a povedali, že takto to ďalej nemôže byť, že toto nie je krajina, v ktorej chceme ďalej žiť. Sme slušní ľudia a chceme slušnú krajinu. Čiže tá vražda bola a ešte stále je veľkým mementom, veľkým impulzom k tomu, čo sa deje, ale tie problémy siahajú oveľa hlbšie,“ povedal spoluorganizátor Košice za slušné Slovensko Ján Gálik.

Odstúpenie šéfa rezortu vnútra vnímajú organizátori pochodov, ako krok, ktorým sa premiér Robert Fico snaží zachrániť vládu a dodávajú, že to nie je dostatočné riešenie súčasnej krízy. Zhromaždenie bude prebiehať opäť aj v metropole Šariša.

„Situáciu majú plne v rukách politici tejto krajiny a záleží len na ich rozhodnutiach a na tom, ako sú ochotní prebrať zodpovednosť za súčasnú situáciu. Len na nich záleží, do kedy budú ľudia chodiť do ulíc,“ uviedol spoluorganizátor prešovského protestu Postavme sa za slušné Slovensko Matúš Nakata.

Foto

Do parlamentu aj antisystémové strany

Pochody by mali podľa samotných organizátorov prebiehať pravidelne, až dokým nebudú splnené ich požiadavky. V súvislosti s demisiou vlády sa spomínajú predčasné parlamentné voľby. Podľa politológa Jána Rumana z katedry politológie UPJŠ v Košiciach by sa mohlo v predčasných parlamentných voľbách dostať do Národnej rady SR aj desať politických strán.

„Je dosť možné, že sa dostane do parlamentu niekoľko strán, ktoré budú mať tesne nad päť percent, budú v parlamente, len čo s nimi ďalej, čo sa od nich dá očakávať? Mohlo by ísť aj o strany antisystémové, strany neskúsené či nevyprofilované, ktoré by mohli zhoršeným spôsobom vplývať na budúci vývoj z hľadiska stability.“

V posledných parlamentných voľbách v roku 2016 vyhrala na východe Slovenska v súčasnosti najväčšia koaličná strana SMER-SD, rovnako ako i v mestách Košice a Prešov. Podľa politológa by jej v predčasných voľbách klesli preferencie, no do parlamentu by sa dostala.

„Posun strany Smer zo stredoľava do stredu znamenal vyššie preferencie pre stranu Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko. Čiže boj o okresy na východnom a strednom Slovensku budú prioritne alebo majoritne s touto stranou,“ vysvetlil Ruman.

Predčasné voľby by mohli nastať v prípade, ak by premiér Robert Fico podal demisiu, alebo ak by Národná rada vyjadrila nedôveru vláde. Na to je ale potrebná nadpolovičná väčšina hlasov poslancov v parlamente. Včera návrh na vyhlásenie mimoriadnej parlamentnej schôdze podali poslanci už do podateľne. O dôvere vlády tak budú podľa zákona hlasovať do siedmych dní.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre