Prvá slovenská družica skCUBE sa chystá na svoj let

SlovenskoZaujímavosti

Do vesmíru by mala letieť začiatkom júna.

Družicu mali vyniesť do kozmu pôvodne na jar minulého roka, štart sa však pre problémy s americkou raketou Falcon 9 niekoľkokrát posúval. Následne dostali ponuku letieť na indickej rakete s označením letu C38, ktorá poletí skôr a rozhodli sa ju využiť. Indická vesmírna agentúra ISRO sa pritom nedávno stala známou vďaka predošlému letu C37, ktorý vo februári vyniesol na orbitu Zeme rekordných 104 satelitov naraz.

Predsedníčka SOSA Michaela Musilová uvádza, že na začiatku bola družica len študentský projekt nadšencov a dobrovoľníkov. Dodala zároveň, že na Slovensku máme veľký potenciál venovať sa vesmírnemu výskumu a technológiám aj napriek limitovaným prostriedkom. Medzi hlavné ciele projektu družice patrilo získavanie know-how v oblasti kozmických technológií, nadviazanie medzinárodnej spolupráce či spopularizovanie vedy a techniky, ktoré so sebou prináša novú generáciu space inžinierov.

„Hlavné ciele, ktoré tento projekt mal, sme splnili. Štart je už niečo ako čerešnička na torte. Ak sa všetko podarí, budeme nesmierne šťastní. Ak by aj náhodou nie, pretože taká možnosť existuje, nevadí, pretože prínos tohto projektu je už teraz obrovský," uviedol líder projektu skCUBE a podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. 

Foto
Líder projektu slovenskej družice a predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš drží v rukách maketu prvej slovenskej družice / TASR

Projekt prvej slovenskej družice skCUBE patrí k nosným projektom SOSA. Vynesenie satelitu na obežnú dráhu Zeme však nie je jediná úloha. S podporou ministerstva školstva zriadila SOSA sieť pozemných rádiových staníc, ktorými budú zachytávať signály z skCUBE a iných satelitov. SOSA tiež spustila kozmické inkubátory, napríklad aj na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, ktorých náplňou bude vzdelávanie a odovzdávanie skúseností s vývojom kozmických technológií študentom slovenských univerzít.

Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU uviedol, že prínos projektu je nielen vedecký, ale aj výchovný smerom k mladým ľuďom. „Som rád, že sa aj naša univerzita mohla podieľať na tomto unikátnom projekte. Talenty treba podchytiť a vytvoriť im vhodné a stimulujúce prostredie pre ďalší rozvoj. Myslím, že práve toto sa nám v spolupráci so SOSA úspešne darí," uviedol Ballo.

Vývoj a konštrukcia družice sa uskutočnili výhradne na Slovensku a zo slovenských zdrojov. Malý satelit s názvom skCUBE má tvar kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov.

Zdroj: TASR

Komentáre