Niektorí štatutári nemali prístup k materiálu.
Metropola východu má v súčasnosti 22 mestských častí. Z tohto dôvodu sa dlhodobo diskutuje o ich zlúčení. Košický klub navrhuje zrušiť všetky miestne samosprávy a vytvoriť 12 administratívnych celkov na základe katastrálnych území, teda aj nové pomenovanie mestských častí. O tomto návrhu nedávno rokovala aj Rada starostov. Jej predsedníčka a starostka sídliska Nad jazerom Lenka Kovačevičová vo svojom stanovisku pre Košice Online uviedla, že návrh Košického klubu neobsahoval žiadnu podrobnú odbornú analýzu, pričom nebol vopred prezentovaný nielen na Rade starostov, ani na Komisii pre deľbu kompetencií, ktorej predsedá starosta Terasy Marcel Vrchota. Ten nám potvrdil, že niektorí starostovia nepoznali všetky nuansy návrhu Košického klubu, keďže nemali k nemu prístup:
„Samozrejme, bola im ponúknutá otvorená diskusia v rámci tejto témy a v rámci tohto návrhu, takže budeme o tom ešte diskutovať. Samozrejme, o tejto téme sa už dlhodobo diskutuje, aj od minulého roka, kedy tento návrh predniesol môj poslanecký kolega. Ja myslím, že tých diskusií už tam bolo aj celkom dosť, ale, samozrejme, kým pán primátor nezvolá zastupiteľstvo alebo nezaradí tento bod do zastupiteľstva, sme stále otvorení diskusii a akýmkoľvek zmenám.“
Rada starostov podľa Kovačevičovej vyjadrila znepokojenie z populistických činov niektorých poslancov, ktoré sú orientované iba na vlastnú sebaprezentáciu, bez skutočného úmyslu úprimnej reformy samosprávy mesta:
„Nevedeli svoj zámer poriadne komunikovať a ani adekvátne vysvetliť. Štatutári jednotlivých mestských častí sa dozvedeli, že ich mestskú časť chce skupinka poslancov zrušiť, zlúčiť len z tlačového brífingu, ktorý si usporiadali. Rada starostov prijala uznesenie, v ktorom žiada jedného z predkladateľov Dominika Babušíka, aby predmetný materiál doručil elektronicky štatutárom mestských častí, ktorí sa potom k nemu vyjadria.“
Podľa starostu Furče nie je pravda, že veľké mestské časti si chcú pričleniť tie menšie:
„So žiadnym ďalším návrhom sa neprišlo. Sme jediní ako Košický klub, ktorý konkrétne riešenie zatiaľ dal na stôl, o ktorom sa, veríme, bude rozprávať a aj hlasovať v zastupiteľstve mesta. To, čo mňa mrzí, je, že to bolo veľmi osobné. Nebolo to vecné a konštruktívne, ale bolo to osobné z pohľadu toho, že ako, nazvime to, nováčik v prvom funkčnom období, čo som si dovolil predložiť takýto návrh, keď sú tu kolegovia, ktorí tu sú roky a poviem to tak, že neprišli zatiaľ so žiadnym riešením.“
Starosta Ťahanoviec Ján Nigut zdôraznil, že by to malo byť rozhodnutie občanov, ktorých sa to týka. Podľa jeho slov je potrebné si vypočuť orgány, ktoré o tom rozhodujú a nepredbiehať ich jednotlivé úkony:
„Dlhodobo dávame za príklad nemecké mesto Kassel, ktoré vzniklo práve zlúčením 23 obcí a stále sú mestskými časťami, kde sa volí starosta, kde je primátor, kde sa volia aj orgány poslancov a všetko je len o organizácii mesta. Naozaj, dá sa to, aby sme služby svojim občanom prinášali, ktoré od nás očakávajú.“
Magistrát reagoval, že návrh skupiny poslancov nebol Radou akceptovaný vzhľadom na jeho nedostatočnú odbornú komunikáciu. Členovia Rady tiež vyjadrili znepokojenie, že starosta Sídliska KVP Ladislav Lörinc dlhodobo ignoruje jej zasadania. Hovorca radnice Dušan Tokarčík zároveň pripomenul, že mesto realizuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa odbornej štúdie:
„Vytvorenie samotného popisu a zadania tejto analýzy a jej pripomienkovanie si vyžiadalo zapojenie komisií mestského zastupiteľstva, Mestskej rady, Rady starostov a externých odborníkov. Vzhľadom na to, že skupina poslancov odmietala financovanie štúdie z mestského rozpočtu, podarilo sa nám nájsť externé zdroje financovania zo špecifickej alokácie eurofondov. Sme presvedčení, že mesto je potrebné riadiť na základe presných dát a nie pocitov a emócií, aj preto je nevyhnutné, aby sa do jej prípravy zapojili nezávislí odborníci.“