Päť pohotovostných prístreškov stojí v sklade.
Košický magistrát pred štyrmi rokmi zakúpil takzvané iglu pre bezdomovcov, ktoré malo poskytnúť útočisko ľuďom bez domova najmä v noci. Päť kusov rozdelil medzi Arcidiecéznu charitu a Oázu – Nádej pre nový život v Bernátovciach. Päť pohotovostných prístreškov za vyše 600 eur však aktuálne stojí v sklade, keďže sa neujali. Podľa organizácií bolo iglu nepraktické, rýchlo sa zašpinilo a ničilo a pobyt vo vnútri pôsobil pre osoby deprimujúco. Košický magistrát pre Rádio Košice uviedol, že hľadá ďalšie spôsoby, ako pomôcť ľuďom bez domova najmä v zime. Jeho hovorca Dušan Tokarčík dodal, že riešia tiež bytovú otázku osôb, ktoré sa odmietajú dočasne ubytovať v na to určených zariadeniach:
„Od roku 2019 poskytlo mesto Košice do užívania 110 bytov. Napríklad, v rámci projektu Housing first sa mnohé rodiny vymanili z problémov, keď sa mohli presunúť do vlastného bývania a naplno sa zaradili do spoločnosti. Riešenie bezdomovectva nie je iba problémom mesta Košice, ktoré na pomoc tejto skupine obyvateľov poskytlo v uplynulých piatich rokoch vyše jeden milión eur. Je ho potrebné riešiť na krajskej, ale najmä na celoslovenskej úrovni, keďže bezdomovci sa presúvajú z mesta do mesta podľa toho, kde majú lepšie podmienky pre ich život. Vyriešenie tohto problému nie je jednoduché.“
V súčasnosti pomáha mesto predovšetkým subjektom, ktoré vedia s touto skupinou odborne pracovať a dokážu jej poskytnúť potrebnú pomoc, prípadne služby. Ide o organizáciu DEDO, ale aj ETP Slovensko, Arcidiecéznu charitu či Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach. Mesto je zároveň zriaďovateľom Psychosociálneho centra a Centra komunitných sociálnych služieb Krásna.
„Psychosociálne centrum poskytuje okrem iného aj pobytové sociálne služby v útulku a zariadení núdzového bývania. Obe služby sú prevádzkované počas celého roka, teda aj v zimných mesiacoch. Služba je poskytovaná za úhradu podľa platného všeobecne záväzného nariadenia. Centrum komunitných sociálnych služieb Krásna poskytuje službu útulku pre rodiny s deťmi. Ľudia bez domova sa môžu obrátiť aj na Arcidiecéznu charitu Košice, ktorá zriaďuje útulok a nocľaháreň v Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici a v útulku Emauzy na Fialkovej ulici,“ skonštatoval Tokarčík.
Mesto Košice zároveň každoročne poskytuje financie z rozpočtu organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí bez domova. Tokarčík dodal, že ide o sumu približne 200-tisíc eur:
„Krízové centrum pre matky s deťmi na Poľnej 1 poskytuje služby útulku a nocľahárne. Organizácia Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach poskytuje pomoc ľuďom bez domova v nocľahárni a útulku. Realizujú tiež vyhľadávanie a odvoz ľudí bez domova. Centrum Dorka na Hemerkovej ulici poskytuje službu útulku pre rodiny s deťmi. Gréckokatolícka eparchiálna charita zriaďuje Útulok sv. Lazára na ulici Slovenskej jednoty 25.“
Autor: RÁDIO KOŠICE