Rekonštrukčné práce v popradskej nemocnici skomplikovali problémy so statikou

VýchodSpravodajstvo

Práce majú byť hotové do júna 2026.

Pri rekonštrukcii nemocnice v Poprade boli zistené nedostatky v statike, a to najmä v časti komplementu. Búracie práce sa vykonávajú za plnej prevádzky. Nemocnica získala na projekt prostriedky z plánu obnovy vo výške 42 miliónov eur, z toho samotná výstavba má byť v hodnote 37 miliónov a zvyšok sa má použiť na nákup zdravotníckeho vybavenia.

„Pri búracích prácach sme šli až na nosné konštrukcie, ktoré hlavne v komplemente – lôžková časť je na tom lepšie – vykazovali známky statického narušenia, neboli technicky celkom v poriadku. Preto sme pristúpili k diagnostike každého stĺpa a celej stavby. Zistilo sa, že stav nezodpovedá súčasným európskym štandardom a normám, každý stĺp preto prešiel revíziou, je reprofilizovaný podľa návrhu statikov a nosné konštrukcie a prievlaky budú zosilňované uhlíkovými vláknami,“ uviedla riaditeľka technicko-prevádzkového úseku nemocnice Alžbeta Pitoráková.

Foto
Nemocnica získala na projekt prostriedky z plánu obnovy vo výške 42 miliónov eur / TASR

Z dôvodu rekonštrukice bolo prešťahovaných šesť poschodí, na každom su aktuálne etablované po dve oddelenia. Zdravotnícky personál tak používa aj plávajúce lôža, na ktoré je možné pacientov presunúť. Traumatológ Martin Lajoš uviedol, že ich práca je počas rekonštrukcie veľmi náročná, zatiaľ to však zvládajú dobre.

„Určite to bude mať obrovský prínos pre pacientov aj personál, všetko je o komunikácii. Je dôležité meniť podmienky a prostredie, kde všetci zdravotníci pracujú. Pracujem tu od roku 1993 a desať rokov už s tou rekonštrukciou meškáme,“ dodal Lajoš.

Hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda uviedla, že práve pandémia prispela k tomu, že sa dokážu z oddelenia na oddelenie presúvať pomerne rýchlo.

„Sme v prvej etape a asi v jednej tretine prác, rekonštruujeme prvé štyri poschodia lôžkovej časti aj komplementu. V lôžkovej časti v blízkosti operačných sál máme operačné programy – urológiu, traumu, chirurgiu, krčné a ortopédiu, aby sa odľahčila preprava výťahmi. V časti komplementu rozširujeme poliklinickú časť, snažili sme sa oddeliť lôžkového pacienta od ambulantných,“ priblížila Pitoráková.

Podľa generálneho riaditeľa nemocnice Stanislava Kandrika by mali byť práce ukončené do júna 2026:

„Prvá búracia fáza bola veľmi zložitá, bolo ťažké podávať profesionálne výkony v takých náročných podmienkach.“

Z pohľadu výkonov a vzhľadom na blízkosť Vysokých Tatier má nemocnica aktuálne najnáročnejšie obdobie v roku, a to najmä na urgentnom príjme.

 

Zdroj: TASR

Komentáre