Remeslo má modré dno

KošiceZaujímavosti

Publikácia etnologičky Ľudmily Mitrovej mapuje modrotlač na Slovensku.

Našu tradičnú kultúru po novom mapuje kniha etnologičky Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmily Mitrovej a nesie názov Remeslo má modré dno. Viete prečo modré? Pretože kniha sa venuje práve modrotlači, pričom publikácii predchádzala naozaj úspešná výstava s rovnomenným názvom, až sa z nej stala putovná .

„Dokonca tento rok ju môžete vidieť v máji v Spišskom múzeu v Spišskej Novej Vsi. Je tam cez 500 predmetov, ale na tej výstave, keďže je tam také množstvo tých predmetov, nevyniknú jednotlivé vzory na formách. Tak sme sa rozhodli vydať publikáciu, ktorá sa práve zameriava na tieto modrotlačové formy z Národopisného fondu vo VSM v Košiciach,“ uviedla pre Rádio Košice Ľudmila Mitrová.

Foto
Publikácia etnologičky Ľudmily Mitrovej mapuje modrotlač na Slovensku / VSM

Začiatky knihy sú spojené s rokom 2019, pričom výstava v Košiciach bola v roku 2020. Od tohto obdobia sa realizoval výskum, ktorého výsledkom je práve táto kniha:

Grafickým autorom je Barbora Kopnická, ona je grafička a dizajnérka, ktorá to vytlačila do takejto peknej podoby, keď sme sa snažili, aby knižka mala formu takej modrotlačovej formy. Vybrali sme ako vzor tú najvzácnejšiu, antropomorfnú, teda takú, ktorá zobrazuje galantný rokokový pár – ženy a muža v záhrade. Tento motív siaha aj do rokoka, ale aj do obdobia predtým, kedy známy maliar Antoine Watteau maľoval takéto páry v záhradách, a to sa stalo veľmi módne a prešlo to až z Francúzska k nám,“ povedala Mitrová s tým, že kniha Remeslo má modré dno vysvetľuje, čo je modrotlač a zároveň sa snaží poňať aj jej príbeh a historický pôvod:

Potom sa zameriavam hlavne na modrotlačové formy a cez ne vysvetľujem, aké typy modrotlače sú, že to nemusí byť iba bielo-modrá, ale môže to byť aj bielo-svetlomodro-tmavomodrá, prípadne už tam spomínam aj to, že keď sa tam dávali rôzne prímesy a chromany, tak naozaj môže byť už aj červená a zelená a môžu mať rôzne odtiene. Plus to má súvis aj s tým, že koľkokrát sa ponárala do takého indigového roztoku, tak taký odtieň môže byť tej modrej. Od svetlomodrej, cez tmavomodrú až po vyslovene čiernu.“

Foto
Krst knihy Remeslo má modré dno sa uskutoční 25. apríla / VSM

Mitrová doplnila, že ďalšiu časť knihy tvorí vzorkovník:

„Okrem tých foriem a ich triedenia na rôzne vzory a motívy, táto knižka zároveň priniesla to, že tieto vzory sme hľadali aj na textíliách a dochovaných vzorkovníkoch. Čitatelia si môžu pozrieť ten vzor na forme, ale zároveň aj jej odtlačok. Mojím predchodcom sa podarilo zachrániť časť dielne zo Starej Ľubovne. Táto dielňa pochádzala od modrotlačiara Štefana Lomnicera.“

Tu sa zachoval jeden z najstarších vzorkovníkov, ktoré majú aj vo VSM, čo potvrdila aj Mitrová:

„A v tomto vzorkovníku sa zachovali názvy týchto jednotlivých vzorov. Vo fonde VSM máme damaskovú obliečku z roku 1768 a nesie motív zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tento motív je veľmi starý, no a počas výskumu som dohľadávala, kde je ten zdroj tohto motívu. Jeden z nich mohla byť aj grafika od Albrechta Dürera s týmto motívom zo 16. storočia. Čo je také raritné a zaujímavé, podarilo sa mi dohľadať jednu firmu, ktorá vyrobila tričko s rovnakým motívom aj teraz v 21. storočí, čiže tento motív „žije“ už takých 500 rokov.“

Krst knihy Remeslo má modré dno sa uskutoční 25. apríla o 17.00 hod. vo VSM. 

Komentáre