Robert Fico predstavil zmeny v Ústave

SlovenskoSpravodajstvo

O ich podpore chce ešte rokovať.

Premiér Robert Fico navrhuje viaceré zmeny v Ústave. Koncept sa týka piatich okruhov. Prvým je suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach. Právne záväzné akty Európskej únie, ktoré sú v rozpore s Ústavou, by podľa návrhu nemali pred ňou prednosť. Platilo by to aj pre medzinárodné zmluvy.

V Ústave sa má zakotviť, že Slovensko bude uznávať len pohlavie muža a ženy, pričom zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by si mohli adoptovať dieťa len manželia.

„Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve alebo pozostalí manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa,“ uviedol premiér s tým, že výnimočne by si mohla dieťa osvojiť aj osamelá osoba, napríklad starý rodič v prípade smrti oboch rodičov.

Zmeny hovoria aj o tom, že školy budú učiť len to, čo je v súlade s Ústavou, inak bude potrebný súhlas rodičov. Štátny výchovno-vzdelávací program tak musí byť v súlade s Ústavou a v prípade výchovno-vzdelávacieho procesu nad rámec tohto programu musia o účasti detí na ňom rozhodovať rodičia. V zákone by sa mala tiež zakotviť garancia rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu.

Foto
Robert Fico predstavil zmeny v Ústave / TASR

Premiér deklaroval, že návrh nie je nemenný a o prípadných návrhoch zmien je otvorený rokovať:

„Sme pripravení na akékoľvek zmeny a zásahy. Toto je okruh tém, o ktorých chceme otvorene hovoriť tak s verejnosťou aj s našimi partnermi.“

Doplnil, že návrh prejde riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním:

„Nejde mi o žiadne politické preteky, ak nebude záujem o tento typ zmeny novely Ústavy SR, myslím si, že máme aj iné veci, ktorým sa treba venovať.“

Fico priblížil, že o návrhu už hovoril s opozičným KDH:

„Nebola žiadna dohoda o podpore, o hlasovaní, o niečom. Bavili sme sa len o odbornej stránke veci. Pokiaľ ide o politickú podporu, to nás ešte len čaká, predpokladám, že keď pošlem každému predsedovi politickej strany tento koncept, že sa k nemu nejako vyjadrí, a potom môže byť rokovanie o prípadnej politickej podpore.“

S návrhom zmien prišlo aj samotné KDH a predložiť ho chce na marcovú schôdzu parlamentu. V Ústave chce zakotviť zvrchovanosť Slovenska v kultúrno-etických otázkach, pričom chce, aby o nich naša krajina rozhodovala suverénne.

Hnutie odmietlo koordináciu s premiérom. Uviedlo, že o svojom návrhu zatiaľ politicky nerokovalo so žiadnou politickou stranou. Chce však získať čo najväčšiu podporu, preto bude rokovať so všetkými subjektmi v parlamente. Predseda hnutia Milan Majerský uviedol, že KDH je v hodnotových otázkach dlhodobo konzistentné, pričom suverenita Slovenska pri týchto otázkach musí byť zachovaná.

„Bežná neformálna komunikácia prebehla s predstaviteľmi opozície, ako aj koalície, a to bezprostredne po ohlásení našej iniciatívy o zmenách ústavy,“ uzavrel Majerský s tým, že KDH ešte politicky nerokovalo so žiadnou stranou.

 

Zdroj: TASR

Komentáre