Rodiny rukojemníkov opäť protestovali v Tel Avive

SvetSpravodajstvo

Upozorňujú na zložitú situáciu zadržiavaných Izraelčanov.

V centre izraelského hlavného mesta sa zhromaždili rodiny rukojemníkov, ktorých už viac ako 21 mesiacov drží palestínske militantné hnutie Hamas a jeho spojenci v Pásme Gazy. Na námestí vztýčili ostnaté drôty, aby tak upozornili na zložitú situáciu svojich blízkych.

Hamas a Palestínsky islamský džihád tento týždeň zverejnili videá dvoch rukojemníkov - Roma Braslavského, a Evjatara Davida. Zverejnené zábery podľa protestujúcich dokazujú, že rukojemníci v zajatí zomierajú. Na videu bolo na nich badať očividné znaky podvýživy.

„Obraciame sa na izraelskú vládu a administratívu USA. Pozrite sa našim blízkym a nám do očí. Ohrozenie ich životov je hmatateľné a bezprostredné. Riziko straty zajatých sa zvyšuje. Teraz je čas na komplexnú dohodu a ukončenie vojny. Už žiadne odklady. Už ich tam nenechávajme. Zastavte túto nočnú moru a priveďte ich z tunelov domov,“ uvádza sa vo vyhlásení fóra rodín rukojemníkov.

Foto
Rodiny rukojemníkov žiadajú ich prepustenie / TASR

Matka jedného z unesených uviedla, že rukojemníci prežívajú v zajatí holokaust a sú z nich kosti a koža kvôli politickému prežitiu. Odkazovala tým na postoj premiéra Benjamina Netanjahua, ktorého kritici obviňujú z vedomého predlžovania vojny v Pásme Gazy s cieľom uspokojiť svojich krajne pravicových koaličných partnerov.

Protestujúcich navštívil aj osobitný vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff.

„Väčšina Izraelčanov chce dostať rukojemníkov domov a väčšina verejnosti v Gaze si želá ich návrat, pretože chcú obnoviť Pásmo. Bez toho, aby sme všetkých priviedli domov neexistuje víťazstvo. Plán nie je vojnu rozširovať, ale ukončiť ju,“ deklaroval vyslanec.

Z 251 rukojemníkov zajatých počas útoku Hamasu na južný Izrael 7. októbra 2023 je 49 stále zadržiavaných v Pásme Gazy. Izraelská armáda sa domnieva, že 27 z nich je už po smrti.

 

Zdroj: TASR

Komentáre