Rusíni a Ukrajinci pripravujú svoje slávnosti kultúry už 63 rokov

VýchodKultúra

Počas troch dní sa vo Svidníku predstavia domáci folkloristi a zahraničné súbory a sólisti z Ukrajiny, Srbska a Litvy.

Vo Svidníku sa začal dnes jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku spájajúci Rusínov a Ukrajincov. Ľudia zo severovýchodu Slovenska si pripomenú svoje ľudové tradície na 63. ročníku Slávností kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska.

Počas troch dní sa v rámci nich predstavia domáci folkloristi a zahraničné súbory a sólisti z Ukrajiny, Srbska a Litvy. Program sa bude konať v centre mesta, v amfiteátri a skanzene Múzea ukrajinskej kultúry. Informoval o tom jeden z organizátorov Pavol Bogdan.

Dnešný deň patrí výstavám a stretnutiam s umelcami. Už ráno deti na pešej zóne súťažili v maľovaní na chodník, nechýbala Škola ľudového tanca. V Podduklianskej knižnici otvorili výstavu ukrajinskej literatúry a návštevníci sa mohli aj osobne stretnúť na besede s niektorými spisovateľmi spoza východnej hranice.

Múzeum ukrajinskej kultúry pripravilo výstavu Rodný kraj. Popoludní na pešej zóne vystúpi folklórna skupina z Novej Sedlice s programom Žadna chyža ne bez križa. V amfiteátri sa predstaví domáci detský súbor Makovička, program vyvrcholí ľudovou veselicou so skupinou Piňazi de.

Foto
Ilustračné foto / TASR

V sobotu 17. júna sa všetky vystúpenia presunú do amfiteátra. Od 19.00 hod. sa v cykle Ideme my z hory predstavia slovenské detské, mládežnícke a seniorské folklórne súbory. Zahraniční hostia vystúpia v programe Chlebom a soľou vítaní. Vyvrcholením večera bude reprezentačný program Podduklianského umeleckého ľudového súboru.

Svätou liturgiou v drevenom chráme sv. Paraskievy sa začne o 9.00 hod. nedeľňajší (18.6.) program v skanzene. Nasleduje folklórno-etnografický program Na bazáre. V skanzene odhalia drevené sochy pod názvom Makovické metamorfózy dreva.

Účastníci slávností zároveň položia vence k Pamätníku československých vojakov na Dukle a k Pamätníku padlých hrdinov vo Svidníku a potom sa krojovaný sprievod vydá do amfiteátra. Folklórne súbory sa predstavia od 14.00 hod. v programe Dáva sa na známosť, vystrieda ich ľudová hudba Milana Rendoša a jej sólisti. Nasleduje program Krájanie torty, ktorý je venovaný 60. výročiu Folklórneho súboru Makovica zo Svidníka a 20. výročiu mužskej speváckej skupiny Poľana z Košíc.

 

Zdroj: TASR

Komentáre