Vojna na Ukrajine: Rusi zlikvidovali ukrajinskú protivzdušnú obranu. Ukrajinský minister zdravotníctva informoval, že vo štvrtok bolo pri invázii zabitých 57 Ukrajincov

EurópaVojna na Ukrajine

Aktualizované: 20.30 hod.

Foto
Z Kyjeva a ďalších miest neďaleko frontovej línie a pri pobreží sa ozývajú výbuchy / TASR

Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško vo štvrtok (24.2.) večer informoval, že od rána bolo na Ukrajine pri ruskej invázii zabitých už 57 Ukrajincov a ďalších 169 utrpelo zranenia. 

Vysoký predstaviteľ západných spravodajských služieb tvrdí, že Rusko zlikvidovalo ukrajinskú protivzdušnú obranu a teraz kontroluje nebo nad celou krajinou. „Rusi majú teraz v podstate úplnú vzdušnú prevahu nad Ukrajinou," povedal pre agentúru AFP nemenovaný predstaviteľ pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

Ruské jednotky prenikli vo štvrtok (24.2) popoludní z Bieloruska až k oblasti v blízkosti jadrovej elektrárne Černobyľ a obsadili ju. Ukrajinský prezident nahlásil snahu ruských okupantov o obsadenie jadrovej elektrárne v Černobyle švédskemu premiérovi. „Toto je deklarácia vojny proti celej Európe,“ napísal na Twitteri. 

Útok na Ukrajinu môže mať vážne ekonomické dôsledky na Európsku úniu. Od rastu cien energií a potravín až po sankcie, ktoré zasiahnu investície a zahraničný obchod, povedal podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Na slovenských hraničných prechodoch s Ukrajinou sa po čas stredy (24.2.) tvorili kolóny  a predlžovali čakacie doby. 

Aj keď Slovensko nemá veľa miest, kde by mohol ľudí utekajúcich z Ukrajiny ubytovať, Slováci už pre nich núkajú svoje byty, chaty a domy. Ich ponuky bude koordinovať migračný úrad. 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Veľvyslanci krajín Severoatlantickej aliancie sa na štvrtkovom (24.2.) mimoriadnom zasadnutí zhodli, že NATO prijme ďalšie kroky k obrane svojich členov na východných hraniciach, vrátane Slovenska. Konanie Moskvy podľa nich ohrozuje bezpečnosť v Európe, aliancia je preto pripravená brániť svojich členov. NATO aj naďalej podporuje Ukrajinu v snahe chrániť svoju suverenitu.

Podľa agentúry Reuters Európska únia zatiaľ Rusko od systému SWIFT neodstrihne. Na odpojenie od systému vyzvali pobaltské republiky, ostatné krajiny sú opatrnejšie.

Na slovensko-ukrajinskej hranici pribúda ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny, na hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa tvorí kolóna. Ukrajinská armáda dostala rozkaz spôsobiť agresorovi maximálne straty a odraziť ruský útok, uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. Vo štvrtok (24.2.) večer rozdali ukrajinské autority medzi civilistov 10-tisíc automatických zbraní. 

  

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy pokračuje bez obmedzení. S odkazom na vyjadrenie Gazpromu to uviedla agentúra Interfax. Gazprom tvrdí, že tranzit pokračuje ako zvyčajne a objem prepravovaného plynu sa zvýšil. V stredu dosiahol 60 miliónov kubických metrov a dnes 83 miliónov.

Ruský prezident Vladimir Putin v noci zo stredy (23.2.) na štvrtok (24.2.) vyhlásil, že rozhodol o špeciálnej vojenskej operácii vo východnej časti Ukrajiny a vojensky ju napadol. Zároveň vyzval ukrajinských vojakov, aby zložili zbrane a vrátili sa domov. Ďalej varoval ďalšie krajiny, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do krokov Ruska bude viesť k následkom.

Z Kyjeva a ďalších miest neďaleko frontovej línie a pri pobreží sa od švrtkového (24.2.) rána ozývali výbuchy. V ukrajinskej metropole bolo počuť sirény policajných automobilov a sanitiek. K explóziám došlo v meste Odesa na pobreží Čierneho mora, v Charkove, približne 35 kilometrov od hraníc s Ruskom na východe Ukrajiny, či v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti.

K ostreľovaniu došlo vo švrtok aj na západe Ukrajiny, V Ľvovskej oblasti, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinské úrady. Podľa medializovaných informácií Rusko bombardovalo aj medzinárodné letisko Ivano-Frankivsk, ktoré je vzdušnou čiarou vzdialené iba 150 kilometrov od Slovenska. 

Zdroj: TASR

Komentáre