Nové vedenie okrem iného chce rozšíriť sortiment odborných zákrokov.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred pár dňami odvolal predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Františka Sabola. Vo funkcii ho do ukončenia transparentného výberového konania nahradil Anton Jura. Podpredsedom predstavenstva sa stal Martin Studenčan a členom predstavenstva Štefan Lukačin. Ministerstvo zdravotníctva zdôvodnilo výmenu v predstavenstve stagnáciou kvality zdravotnej starostlivosti či odchodom viacerých odborníkov.
Prioritou nového vedenia VÚSCH je okrem boja s pandémiou koronavírusu aj zvyšovanie kvality ústavu a rozšírenie sortimentu odborných zákrokov, čo potvrdil aj Jura:
„Pevne verím, že mám všetky predpoklady na to, aby som spolu s kolegami úspešne viedol VÚSCH a posúval ho vpred. Dnes sa už nepovažuje za nevyhnutné, aby bol riaditeľom nemocnice lekár, úspešné príklady nájdeme na Slovensku aj v zahraničí. Naopak, považujem za určitú výhodu práve to, že nemám v tomto odvetví žiadne osobné väzby ani kontakty. Mojou úlohou bude vytvoriť ostatným zamestnancom ústavu optimálne podmienky na ich dôležitú prácu s cieľom zvýšiť spokojnosť pacientov a v neposlednom rade aj našich zamestnancov.“
VÚSCH v týchto dňoch čelí viacerým atakom, ktoré nové predsedníctvo považuje za poľutovaniahodné. Jura zároveň tvrdí, že verejnosti podsúvaný obraz podpory zamestnancov voči bývalému vedeniu VÚSCH je umelo vytváraný:
„Je veľmi smutné a odsúdeniahodné, že v týchto pre zdravotníctvo a spoločnosť ťažkých časoch niekto zbytočne, vo svoj prospech odkláňa pozornosť od toho, čo je v súčasnosti najdôležitejšie: poskytovať zdravotné služby na čo najvyššej úrovni a súčasne zvládať následky pandémie súvisiacej s koronavírusom. Naša osobná skúsenosť zo stretnutí s bežnými zdravotníckymi či nezdravotníckymi zamestnancami bola veľmi pozitívna a príjemná. Chceme ich ubezpečiť, že informácie o plánovanom prepúšťaní a znižovaní platov a benefitov sú nepravdivé.“
Sabol: VÚSCH bol a je moje piate dieťa
Prof. František Sabol ostáva prednostom kardiochirurgickej kliniky. Bude operovať svojich pacientov a aj naďalej sa venovať akademickým aktivitám. Sabol je jediným chirurgom pôsobiacim na Slovensku s titulom profesora. Na čele VÚSCH bol od roku 2003.
„Pod mojím vedením sa nám podarilo vybudovať na zelenej lúke dve budovy špičkového kardiovaskulárneho ústavu vrátane najmodernejších technológií, hlavne z vlastných a úverových zdrojov. Novému poverenému vedeniu ústavu sme nezanechali prázdnu špajzu, ale viac ako 11 miliónov eur na účtoch spoločnosti. Našou prioritou bolo zamestnancom vytvoriť výborné podmienky na odborný rast. Nadštandardné platy vrátane 13. a 14. platu boli samozrejmosťou. Vychovali sme veľké množstvo špičkových odborníkov, manažérov v zdravotníctve, docentov a profesorov. Naše pracoviská sú klinickými pracoviskami LF UPJŠ v Košiciach,“ uviedol v otvorenom liste Sabol.
Bývalý generálny riaditeľ VÚSCH priznal, že za ostatných 10 rokov odišlo z ústavu 20 špecialistov, ktorí sa však stali námestníkmi, prednostami a primármi iných zdravotníckych zariadení. Za rovnaký čas prišlo do VÚSCH pracovať viac ako 100 lekárov.
„Za posledné obdobie sme zaviedli do praxe desiatky najmodernejších diagnostických a terapeutických postupov a tí, ktorí hovoria opak, tieto metodiky nevedia realizovať a niektoré ich v živote ani nevideli. V druhej budove ústavu sme zriadili nadčasovú hybridnú operačnú sálu, CT pracovisko, vlastné biochemické laboratórium, nové špecializované ambulancie a zaviedli sme do praxe aj 24-hodinovú intervenčnú starostlivosť pre pacientov s náhlymi cievnymi mozgovými príhodami. Máme nadštandardné pracovné vzťahy s excelentnými zahraničnými pracoviskami. Ošetrujeme ročne desaťtisíce pacientov z východu Slovenska, nie je pravdou, že odchádzajú do iných nemocníc, čísla a štatistiky neklamú,“ skonštatoval Sabol.
VÚSCH bol podľa jeho slov ocenený aj na medzinárodnej úrovni za úroveň a transparentnosť procesov verejného obstarávania. Sabol zdôraznil, že pandémiu koronavírusu zvládajú veľmi dobre:
„Naše vynikajúce výsledky aj v liečbe covidových kardiovaskulárnych, ale aj primárne covidových pacientov sme dosiahli aj kvôli nami zavedenými postupmi a liečbe, pričom preberáme týchto ťažkých pacientov vyžadujúcich si umelú pľúcnu ventiláciu aj z iných nemocníc.“
Sabol sa zároveň poďakoval zamestnancom, ktorí podpísali petíciu na jeho podporu:
„Poprosím ich, aby svoje sily zamerali na ich náročnú prácu, zdravie a ich rodiny. Prajem občanom Slovenska veľa síl v dnešnej situácii a slovenským nemocniciam, aby aspoň tak fungovali ako „stagnuje“ náš ústav. O mojich plánoch do budúcna som nepísal, pretože som rozhodnutý prihlásiť sa do transparentného výberového konania na obsadenie miesta v predstavenstve ústavu a som rozhodnutý dať písomný súhlas na zverejnenie môjho projektu, aby som tak odborníkom, ako aj laickej verejnosti dal odpočet mojej činnosti a takisto aj vízie ďalšieho rozvoja ústavu. Som pripravený na verejnú a odbornú diskusiu kdekoľvek, kedykoľvek a s kýmkoľvek. VÚSCH bol a je moje piate dieťa, ktorému som venoval viac času a energie ako mojím štyrom biologickým deťom.“
Ako hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre kardiochirurgiu verejne vyzval Lukačina, aby preukázal, na ktorých významných kardiochirurgických klinikách absolvoval odborné stáže, v akom období a dĺžke trvania a u ktorého prednostu kliniky pôsobil:
„Zároveň ho verejne vyzývam na odbornú diskusiu v anglickom jazyku. V prípade, že uvedené skutočnosti nevie preukázať, ho žiadam na okamžitú abdikáciu z funkcie povereného člena predstavenstva nášho ústavu, aby nekazil dobré meno slovenskej a košickej kardiochirurgie.“