Samosprávy a lekári: Uvoľnenie cestovania z Británie spôsobí v osadách problém

VýchodKoronavírus

Navrátilci sa nemusia hlásiť hygienikom, zostať v karanténe ani absolvovať povinné testovanie.

Slovenská lekárska komora vyzvala vládu, aby zabezpečila monitoring a zvážila povinné testovanie Slovákov vracajúcich sa z Veľkej Británie do rizikových oblastí na východe Slovenska. Lekári tvrdia, že iba tak sa dá zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu a ohrozeniu zdravia všetkých občanov.

Od dnešného dňa sa Slováci prichádzajúci zo Spojeného kráľovstva nemusia hlásiť hygienikom, zostať v karanténe ani absolvovať povinné testovanie. Primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta netají obavy:

„Naše čísla sú jasné. Od 6. júna prišlo z Anglicka do Spišského Podhradia 130 Rómov, z toho bolo 19 alebo 20 ľudí pozitívnych. To znamená, že každý šiesty – siedmy človek prišiel z Anglicka s COVID-19.“

Foto
Do Žehry by sa malo vrátiť 400 ľudí / RÁDIO KOŠICE

Samosprávy mali doteraz o navrátilcoch z Veľkej Británie prehľad a mohli prijať potrebné opatrenia. To sa však z večera do rána zmenilo.

„Očakávame, že sa v auguste ľudia z Anglicka vrátia. Rátame plus-mínus okolo 400 ľudí. Uvoľnenie opatrení vnímam viac ako politické rozhodnutie než epidemiologické,“ tvrdí prednosta Obecného úradu v Žehre Miloš Pacovský.

Úrad verejného zdravotníctva v reakcii na stanovisko Slovenskej lekárskej komory uviedol, že zoznam menej rizikových krajín prehodnocuje odborné konzílium. Epidemiologická situácia v Spojenom kráľovstve sa v ostatných dňoch a týždňoch vyvíja priaznivo. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva sledujú situáciu v lokalitách, kde sa vopred predpokladá početnejší príchod navrátilcov zo Spojeného kráľovstva.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre