Vláda presunula peniaze na ich financovanie.
Dočasne poverený premiér Eduard Heger pred niekoľkými týždňami informoval, že do nemocničného sektora by malo smerovať 22 miliónov eur z výzvy na obnovu vozového parku zdravotnej záchrannej služby. Presun financií odôvodnil ich lepším využitím v nemocniciach. Záchranky majú podľa neho v platbách za zdravotnú starostlivosť aj časť, z ktorej si obnovujú svoj vozový park.
Zámer však skritizovala Slovenská komora zdravotníckych záchranárov. Jej šéf František Majerský pre Rádio Košice uviedol, že toto rozhodnutie považuje za neprijateľné. Sanitky sú podľa neho v katastrofálnom stave:
„Vozový park je naozaj vo veľmi zlom stave. Štvrtina áut v záchrankách sú autá, ktoré majú 12 a viac rokov, sú to autá, ktoré majú nájazd cez 800-tisíc kilometrov, sú to staré črepy, ak to mám takto povedať a už vôbec nemajú čo jazdiť anie zachraňovať ľudí. A potom sú autá, ktoré za dva roky im budú končiť leasingy a tie autá naozaj majú už teraz vysoký nájazd kilometrov a už v podstate za tých šesť rokov naozaj budú v zlom stave a servis bude vysoko nákladový.“
Problémom však nie sú iba najazdené kilometre, ale aj samotné vybavenie vozidiel. Nové sanitky mali mať prístroje pre použitie pri hromadných nehodách, požiaroch, zahŕňali dýchacie prístroje, monitory a elektronické nosidlá. Pôvodný plán rátal aj s nákupom deviatich vozidiel pre nový typ posádky, ktorý funguje v zahraničí. Majerský preto avizuje, že plánujú s premiérom stretnutie, aby toto rozhodnutie prehodnotil.
Košická záchranka uvádza, že jej aktuálne sanitky spĺňajú normy, avšak vozidlá je potrebné pravidelne vymieňať vzhľadom na opotrebovanosť:
„Záchranná služba Košice akceptuje rozhodnutie ministerstva zdravotníctva. Disponujeme 57 kusmi sanitných vozidiel, ktoré boli vyrobené v rokoch 2019 – 2020, s priemerným nájazdom do 200-tisíc kilometrov a 23 kusmi vozidiel, ktoré boli vyrobené v rokoch 2009 – 2010. Tieto vozidlá sa využívajú primárne ako rezervné. Vybavenie vozidiel je v súlade s platnou legislatívou.“
Vozový park košickej záchranky sa nemal rozrastať, ale obmeniť za nové vozidlá. S rozhodnutím premiéra ale nesúhlasí ani bratislavská záchranka:
„Záchranná zdravotná služba Bratislava prijala správu o presune finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti určených na nákup nových vozidiel s veľkým poľutovaním. Nesmierne nás mrzí, že práve najväčšia štátna záchranná zdravotná služba na Slovensku nebude prijímateľom predmetných vozidiel tak, ako bolo plánované. Skutočnosťou však ostáva, že naša záchranná služba nemala do dnešného dňa uzatvorenú zmluvu o poskytnutí prostriedkov. Rovnako jej nebola doručená ani priama výzva. Tá nebola zverejnená ani na webovom sídle ministerstva zdravotníctva.“
Niektoré približne 12-ročné vozidlá bratislavskej záchranky majú najazdené v priemere 500 – 700-tisíc kilometrov. Práve tieto sanitky mali byť nahradené vďaka financiám od štátu z Plánu obnovy. Keďže jediným príjmom záchrannej zdravotnej služby sú paušálne platby od zdravotných poisťovní, spoločnosť nie je schopná si ich výmenu financovať sama.
Autor: RÁDIO KOŠICE