Slovenská opatrovateľka zavraždila v Rakúsku seniora, dostala 20 rokov väzenia

EurópaSpravodajstvo

Rozsudok je právoplatný.

Rakúsky súd odsúdil 24-ročnú opatrovateľku zo Slovenska na 20 rokov väzenia za vraždu seniora, o ktorého sa starala. Podľa prokuratúry sa obžalovaná vlani v októbri pohádala s priateľom a opila. Podľa žalobcov v dôsledku impulzívnosti a vplyvu alkoholu napadla 82-ročného muža s ochrnutou polovicou tela, ktorému zasadila 11 rán nožom.

Obhajca uviedol, že jeho klientka, ktorá sa označuje za transrodovú osobu, si so seniorom spočiatku rozumela. Za spúšťač činu obhajca považuje jej odlúčenie od priateľa po tom, ako sa dozvedel o údajných útokoch seniora. Obžalovaná sa podľa obhajcu chcela najskôr nožom zraniť sama, pričom si nepamätá samotný čin, len hádku, ktorá mu predchádzala.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Obžalovaná počas zasadnutia súdu hovorila o problémoch v detstve, prostitúcii, alkohole, drogách, rozvode po manželstve s mužom a psychiatrickej liečbe schizofrénie. Súdna psychiatrička však konštatovala kombinovanú poruchu osobnosti s nedostatočnou kontrolou impulzov, sklonom k agresii a dramatizácii. Zdôraznila, že nejde o ochorenie, dotknutá osoba dokáže o sebe premýšľať a mohla konať inak.

Porota odsúdenú uznala jednomyseľne za vinnú a zároveň za príčetnú. Vzhľadom na prognózu nebezpečenstva opakovania činu ju tiež poslala do forenzno-liečebného centra. Rozsudok je právoplatný.

 

Zdroj: TASR

Komentáre