Slovensko má prvú prezidentku v histórii

SlovenskoArchívPrezidentské voľby 2019

Rozhodnutie občanov prijíma s pokorou a zodpovednosťou.

V druhom kole prezidentských volieb zvíťazila Zuzana Čaputová. Získala 1 056 582 hlasov (58,40 percent), čo stačilo na porazenie Maroša Šefčoviča, ktorému dalo svoj hlas 752 403 (41,59 percent) voličov. Stala sa tak prvou ženou, ktorá bude vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky. Rozhodnutie občanov prijíma s pokorou a zodpovednosťou. Vo svojom prvom prejave zdôraznila, že sa jej podarilo uspieť slušnosťou, bez agresívneho slovníka a útokov. „Ďakujem vám všetkým, že ste boli so mnou a sľubujem vám, že ja budem s vami. Ďakujem za všetko, za podporu v kampani. Budem s tými, ktorí mi dali hlas, ale budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala a budem sa o ňu uchádzať ďalej pri výkone svojho mandátu,“ vyhlásila Čaputová.

Foto
Zuzana Čaputová sa stala prvou prezidentkou v histórii Slovenska / TASR

Čaputová poďakovala voličom v jazykoch národnostných menšín. Prejav zároveň tlmočili do posunkovej reči, pričom ho prerušoval potlesk a jej skandovanie mena. Čaputová priznala, že ju príjemne prekvapil výsledok. Očakávala, že rozdiel medzi ňou a Marošom Šefčovičom bude menší. Občania podľa jej slov vyjadrili túžbu po spravodlivosti a slušnosti. Čaputová zdôraznila, že sa jej podarilo premostiť hranicu medzi liberalizmom a konzervativizmom. Občania chcú zmenu a dúfa, že sa to prejaví aj v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Na Slovensku chce presadzovať prozápadnú politiku. Ako advokátka plánuje klásť dôraz na tému spravodlivosti. Jej prvá zahraničná cesta povedie k našim západným susedom. „Českú republiku vnímam ako bratský národ. Prezidenta Zemana rešpektujem ako legitímne zvoleného prezidenta,“ uviedla Čaputová.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre