Slovensko pred 21 rokmi vstúpilo do Európskej únie

SlovenskoSpravodajstvo

Občania môžu vďaka tomu voľne cestovať, pracovať, študovať či podnikať.

Prvý máj nie je len Sviatkom práce, ale aj Dňom pristúpenia Slovenskej republiky (SR) k Európskej únii (EÚ). Tento pamätný deň od roku 2011 pripomína vstup Slovenska do Únie, k čomu došlo 1. mája 2004. Poslanci parlamentu 26. októbra 2010 odobrili pozmeňovací návrh. Prvý pokus o schválenie novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch bol v Národnej rade predložený aj v júni 2007, ale vtedy neprešiel.

Slovensko vstúpilo do EÚ 1. mája 2004 v rámci doposiaľ najväčšieho rozširovania EÚ. K 15 členom pribudlo 10 nových, konkrétne Cyprus, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.

Foto
Slovensko pred 21 rokmi vstúpilo do Európskej únie (Ilustračná fotografia) / TASR

Cesta Slovenska do európskych štruktúr sa začala po zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vzniku samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. SR desať mesiacov po svojom vzniku, teda 4. októbra 1993 podpísala v Luxemburgu dohodu o pridružení k EÚ, takzvanú asociačnú dohodu. Dokument zabezpečoval prechod k zóne voľného obchodu, pravidelný politický dialóg či prípravu na budúce členstvo v EÚ. Prístupové rokovania sa oficiálne ukončili 13. decembra 2002 na kodanskom samite EÚ uzavretím kapitol poľnohospodárstvo a financie a rozpočet.

Vtedajší prezident Rudolf Schuster vyhlásil na 16. a 17. mája 2003 referendum o vstupe Slovenska do EÚ s otázkou: „Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?“ Zúčastnilo sa ho 52,15 percent oprávnených voličov, pričom súhlas s členstvom v EÚ vyjadrilo 92,46 percenta ľudí. Bolo to piate referendum a jediné platné. Slovensko 21. decembra 2007 vstúpilo do schengenského priestoru, ktorý umožňuje voľne prekračovať hranice bez hraničnej kontroly. Naša krajina od 1. januára 2009 zaviedla euro ako menu, ktoré nahradilo korunu.

Občania môžu vďaka tomu voľne cestovať, pracovať, študovať a podnikať. Program Erasmus+ umožnil vyše 40-tisíc slovenským študentom vyskúšať si štúdium a život v zahraničí. Obyvatelia majú bezvízový styk pre vyše 180 krajín a slovenský pas patrí do prvej desiatky najsilnejších cestovných dokladov na svete.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre