Slovenský Tutanchamón čaká na turistov

VýchodSpravodajstvo

Návštevníci môžu vidieť vzácne artefakty.

Verejnosti je od soboty (27.5.) k dispozícii nová unikátna stála expozícia v Podtatranskom múzeu. Má názov Knieža z Popradu a jeho hrobka. Po 18 rokoch od vzácneho nálezu môžu návštevníci múzea vidieť zachovaný drevený sarkofág, lôžko germánskeho kniežaťa staré 1600 rokov aj ďalšie vzácne artefakty nájdené v hrobke. Práve vďaka bohatej výbave dreveného sarkofágu dostal zosnulý neoficiálny prívlastok slovenský Tutanchamón. Archeologička Tereza Štolcová sa k vzácnemu nálezu dostala už krátko po tom, ako bagrista pri výstavbe priemyselného parku v roku 2005 narazil na zvláštne drevené trámy. 

„Na začiatku to vyzeralo ako bunker z druhej svetovej vojny. Veľmi rýchlo sa ale ukázalo, že ide o jedinečnú pamiatku. Z bahna a vody sme vylovili drevenú tyč, v ktorej boli strieborné klince. A vtedy sme vedeli, že niečo tu nehrá. Odrezali sme kus dreva z väčšieho brvna vonkajšej komory a poslali sme ho do Nemecka na analýzu a datovanie. Ukázalo sa, že je asi z 375. roku po Kristovi.

Galéria k článku

Germánske knieža, ktorého telesné pozostatky v krypte našli, meralo 177 centimetrov a dožilo sa asi 20 rokov. Časť života prežilo v Stredomorí, o čom hovorí spôsob výživy. Dánski vedci dokonca identifikovali prítomnosť vírusov hepatitídy typu B. Je teda možné, že tento veľmož zomrel na žltačku. Riaditeľ archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay považuje tento nález za jeden z najvýznamnejších v novodobej histórii slovenskej archeológie:

„Ozaj nie je ani každodenný, ani každoročný. Takýto nález sa kde-tu podarí raz za generáciu. Možno sa nič také nenájde nasledujúcich 30 rokov, a možno už nikdy.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre