Najmenej 15 ľudí utrpelo zranenia v utorok pri výbuchu sopečného komplexu Kusacu-Širane nachádzajúceho sa v strednom Japonsku.
Najaktívnejšia filipínska sopka Mayon pokračovala aj v utorok chrlením fontán červenej horúcej lávy a popola. Úrady nariadili evakuáciu medzičasom 40-tisíc ľudí žijúcich v dedinách v okolí vulkánov. Sopka vyvrhuje lávu do výšky 700 metrov nad svoj kráter. Mohutný stĺp vulkanického popola dosahoval podľa Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie v utorok krátko pred svitaním výšku tri kilometre. V pondelok na poludnie miestneho času bola zaznamenaná najsilnejšia erupcia odvtedy, ako sa sopka pred viac ako týždňom prebudila.
V dôsledku aktivity sopky Mayon zvýšili filipínske úrady varovanie pred nebezpečnou erupciou na štvrtý z piatich stupňov. V najbližších hodinách alebo dňoch tak môže nastať explozívna erupcia charakterizovaná početnými otrasmi a pyroklastickými prúdmi. Sú to pohyblivé, skvapalnené zmesi žeravých plynov, úlomkov magmy a sopečného popola s teplotou od 100 do 800 stupňov, pohybujúce sa dolu vulkanickým svahom rýchlosťou aj niekoľkých stoviek kilometrov za hodinu, ktoré zničia všetko, čo sa im ocitne v ceste. Zároveň bola na osem kilometrov od krátera rozšírená zóna ohrozenia a nariadená evakuácia tisícov ďalších obyvateľov.
Sopka Mayon vysoká 2480 metrov sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila. Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou atrakciou pre horolezcov a turistov, ale v uplynulých 500 rokoch vybuchol asi 50-krát, niekedy aj explozívne.
Najničivejšia erupcia sa odohrala v roku 1814, keď zahynulo viac ako 1200 ľudí a mesto Cagsawa sa ocitlo pod nánosmi vulkanického bahna, z ktorého doteraz vytŕča zvonica tamojšieho kostola. Filipíny, ktoré majú asi 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.
V Japonskom lyžiarskom stredisku hlásia zranených
Najmenej 15 ľudí utrpelo zranenia v utorok pri výbuchu sopečného komplexu Kusacu-Širane nachádzajúceho sa v strednom Japonsku. Jedna osoba je nezvestná. Výbuch sopky potvrdila aj Japonská meteorologická agentúra. Polícia uviedla, že sopečné kamene rozbili čelné sklo gondoly lanovej dráhy v tamojšom lyžiarskom stredisku, pričom boli zranených päť osôb.
Predstavitelia prefektúry Gunma oznámili, že desať ľudí - päť z nich vážne - zranili v ubytovacom zariadení lietajúce sopečné horniny. Zasiahnuté lyžiarske stredisko je bez elektriny, ktorú má zabezpečiť záložný generátor. V oblasti spadla zrejme v dôsledku erupcie aj lavína. Japonská armáda uviedla, že so sebou strhla šesť vojakov, ktorí boli na lyžiarskom výcviku, ale všetkých sa podarilo zachrániť.
Japonská meteorologická agentúra vyhlásila tretí z piatich stupňov vulkanickej výstrahy a vyzvala verejnosť, aby si v oblasti vzdialenej do dvoch kilometrov od krátera dávala pozor na padajúce sopečné kamene. Kusacu-Širane je aktívny vulkanický komplex, nachádzajúci sa na ostrove Honšú, asi 20 kilometrov severne od sopky Asama. Jeho najvyšší bod dosahuje nadmorskú výšku 2171 metrov nad morom. Tri z jeho kráterov sú zaliate kyslou, tyrkysovo sfarbenou vodou. Je súčasťou biosférickej rezervácie zapísanej v roku 1980 na zoznam UNESCO.