Spomienka na zabudnuté košické maratóny počas vojnových rokov (1939 – 1945)

KošiceHistoricKE

Už tento víkend budú celé Košice žiť veľkolepou udalosťou, ktorou je košický maratón nesúci názov Medzinárodný maratón mieru. Mesto bude ako i po minulé roky preplnené bežcami z celého sveta a tento jubilejný 100. ročník bude o to atraktívnejší.

V minulých článkoch sme priblížili počiatky košického maratónu, v poslednom článku sme sa venovali osobnosti Vojtecha (Brauna) Bukovského, zakladateľa maratónu. Mnohých možno napadla už otázka, ako to bolo s košickým maratónom počas vojnového obdobia (1939 – 1945). V dostupnej literatúre sa tomuto obdobiu venovalo len málo pozornosti. Potom, čo sa v roku 1938 maratón na poslednú chvíľu zrušil kvôli napätej politickej situácii a atmosfére, v roku 1939, keď už boli Košice súčasťou Maďarského kráľovstva, sa zorganizoval XV. ročník, ale v už zmenenom termíne, prvýkrát sa nebežalo 28. októbra, ale 1. októbra. Nasledujúci rok (1940) sa behal maratón na trati Budapešť – Szentendre – Budapešť. A po ročnej pauze sa vrátil do Košíc a behal sa aj v nasledujúcich vojnových rokoch. My si dnes priblížime priebeh maratónu z roku 1939.

Foto
Titulka z košického denníka Felvidéki Ujság, 2. október 1939  / Felvidéki Ujság

V dôsledku zmenených politických pomerov sa spoluorganizátormi maratónu stal Maďarský atletický zväz. V roku 1939 poveril usporiadaním košického maratónu klub KAC, ktorý stál i pri zrode v roku 1924. Organizačný výbor košického maratónu sa pod vedením Mihálya Hernádiho, župného šéflekára armády a polície, na jeseň v roku 1939 obnovil a zorganizoval preteky, ktoré ale boli bez medzinárodnej účasti. Výkony bežcov ostali naďalej kvalitné a podujatie i v tomto roku prebiehalo za veľkej účasti divákov.

„V deň tradičného maratónskeho behu sa zmilovali aj nebesia: mrazivé a daždivé septembrové dni vystriedalo nádherne jasné, takmer letné slniečko. Akoby si aj vítajúci október vypýtal podiel na sviatočnej atmosfére, s ktorou sa snažili prvé maďarské maratónske preteky v Košiciach vytvoriť čo najradostnejšie. Pred bránou vyzdobenou borovicami a štátnymi vlajkami na ihrisku KAC-u na Bárcai út (Barčianska cesta) neustále narastajúca premávka signalizovala blížiacu sa mimoriadnu udalosť. Najprv sa na trať dostavilo veľké množstvo organizátorov, potom pretekárov a nakoniec prominenti. Na ihrisku sa zišlo okolo 400 divákov.“ Felvidéki Ujság, 2. november 1939

Po zaspievaní štátnej hymny pred pretekármi zoradenými na štarte v mene mesta pozdravil súťažiacich a zástupcov úradov starosta mesta Dr. Pohl. Prezident košického klubu KAC Dr. István Vukovich po privítaní predstaviteľov Budapeštianskeho maďarského atletického zväzu a podzväzu Miskolc pozdravil krátkym príhovorom bežcov a divákov. Po výstrele štartovacej pištole Sikoru presne o 12.00 hod. vyrazila 39-členná bežecká skupina na trať.

Od štartu sa bežalo smerom na Hlavnú ulicu, ďalej cez Peštiansku cestu, Rákocziho okružnú a opäť cez Hlavnú ulicu sa vrátilo na Peštiansku cestu a odtiaľ pokračovalo rovinkou až do Sene. Zástupcovia tlače sa tešili z pohostinnosti grófa Edeho Zichyho, ktorý ich viezol vo svojom obrovskom sivom aute nasledujúc bežcov.

Obľúbenci na čele!

„Najfavorizovanejší Gymesi dobiehava na päťkilometrovú hranicu ako prvý. V tesnom závese za ním míňali hranicu Lukács a Kővágó (Kuzbel)...V našom sprievodnom aute sedí aj Károly Halla, hrdina maratónov. Z davu divákov stojacich v rade sa ozývali hlasy údivu: „Je tam Halla!?“...Dav je už zvyknutý vidieť neprehliadnuteľného populárneho štartéra košických maratónov v rade pretekárov a nie v aute. Hallu sme sa opýtali aj na to, prečo neštartoval a či už definitívne skončil s pretekaním. Halla uviedol, že ani neuvažuje o zavesení bežeckých topánok. Len nečakané udalosti mu zabránili v aktívnej účasti v súťaži. Prezradil, že doteraz absolvoval 65 maratónov a nabehal okolo 16-tisíc kilometrov. Ale  ak Boh dá  na budúci rok opäť vstúpi. Ako sa vzďaľujeme z mesta, rednú aj rady divákov. V meste bolo na bežcov zvedavých minimálne 20-tisíc ľudí, no záujem obcí pozdĺž diaľnice akoby opadol. Dedinčan sa vrúcne pýtal, či sú tu nejakí zahraniční bežci a keď boli informovaní, že žiadni nie sú, pokračovali ďalej s posmechom...Nuž, košický maratón, povýšený na vysokú úroveň, zvýšil tiež potreby jednoduchého dedinského farmára!...“

Gróf Zichy zriadil prvú občerstvovaciu stanicu pred svojou usadlosťou v Haniske. Okrem grófovej manželky sa v Košiciach zdržiaval aj nemecký konzul. Otočka bola na úseku 22 650 m, ktorú ako prvý dosiahol Gymesi s časom 1:23:25. Všetci pretekári prechádzali občerstvovací stôl KAC-u, ktorý mali na starosti skauti. Csonka sa v otočke pošmykol a spadol, no hneď vyskočil a pokračoval „vo vražednom boji“. „Gyetvay sem prichádza pozoruhodne čerstvý a pokračuje späť do Košíc. Na druhej strane, Mucsi, ktorý už na 10 km lapal po vzduchu, vyzeral veľmi unavene.“

Foto
József Kiss, víťaz košického maratónu z roku 1939  / HistoricKE

Na 30 kilometroch ukazovalo pole úplne iný obraz. Kritický bod súťaže si začal vyberať svoju daň. Bratský súboj Gymesiho a Mucsiho (obaja z klubu Postás Budapest) najprv zasiahol Mucsiho a potom Gymesiho. Gymesi je ešte prvý na hranici 30 km (čas 1:59:04), no už ho tesne nasledujú nováčikovia Kiss (MTK – 2:01:59) a Liptay (MÁVAG – 2:05:29). Na 35 kilometri už vedie Kiss s časom 2:23:45 a Gymesi, ktorý už strácal sily, ho nasledoval len s krívaním a s dvojminútovou stratou. Tu už bolo o osude súťaže rozhodnuté.

„Kiss smeruje k cieľu ako istý víťaz!... Toto je situácia na 40 km pri bráne športového centra: Kiss 2:40:32, Mucsi 2:44, Liptay 2:49. Pretekári odbehli ešte 5 kôl a víťaz Kiss bol kondične najlepší, Mucsi vynaložil veľké úsilie, veľakrát bol na pokraji zrútenia, no nakoniec v ňom prevážila sila vôle charakteristická pre pravého športovca, aj keď ho pred cieľom predbieha ľahko bežiaci Liptay. Na začiatku 100-metrovej rovinky Kissovi okolo krku hodili vavrínový veniec s modrými a žltými stuhami, s ktorým dobehol do cieľa. V druhej polovici pretekov sa výrazne presadil aj tichý účastník súťaže Nagyváry. Najväčším diváckym úspechom sa opäť mohol pochváliť 55-ročný veterán Antal Lovass alebo „ujo Tóni“, ako ho všetci poznali.“ Felvidéki Ujság, 2. november 1939

Foto
Výsledky XV. ročníka košického maratónu z roku 1939  / Felvidéki Ujság

Preteky skončili jasným úspechom „pomalých štartov“. Naopak, náhliaci a súperiaci pretekári z klubu Postás Gymesi a Mucsi nemohli preteky vyhrať, pretože začali súťaž s nesprávnou taktikou a svoje sily premárnili v bratskom boji namiesto toho, aby udržali konkurentov ostatných klubov za sebou.

Víťaz pretekov József Kiss dobehol do cieľa v kvalitnom čase 2:47. S týmto časom by medailové umiestnenie dosiahol aj v ročníkoch košického maratónu predtým, kedy bola medzinárodná účasť, a teda ani tento ročník nemožno považovať za menej významný, aj keď absentovala zahraničná konkurencia. Kiss sa zároveň stal najvýznamnejšou osobnosťou košického maratónu pre nasledujúce roky. Vyhral aj v roku 1942 a trikrát dobehol ako druhý (1941, 1943 a 1944). Stal sa tiež šesťnásobným maďarským šampiónom a účastníkom londýnskej olympiády v roku 1948, na ktorej skončil devätnásty. Na košickom maratóne štartoval aj po vojne, dovedna až 16-krát a posledný zabehol v roku 1958, tesne pred svojím životným jubileom – 50. rokom.

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre