Štát spúšťa projekt s názvom Právo na prvé zamestnanie

VýchodSpravodajstvo

Zamestnávatelia oň môžu požiadať od 10. apríla.

Ministerstvo práce spustí od mája, symbolicky na sviatok práce, pilotný projekt Právo na prvé zamestnanie. Pôjde naň 13 miliónov eur a zamestnávateľovi tak štát preplatí 90 percent celkovej ceny práce mzdy zamestnanca. Týka sa to najmä čerstvých absolventov, ale aj ľudí, ktorí sa chcú vrátiť späť zo zahraničia.

„Princípom je to, aby sme zamestnávateľom poskytli prístup na taký atraktívny príspevok, aby zamestnávali mladých ľudí, ktorí práve skončia strednú alebo vysokú školu. Tentokrát pôjde o peniaze zo štátneho rozpočtu, tieto prostriedky sme našli v kapitole ministerstva práce, a teda nebudeme požadovať od ministerstva financií ani jeden cent navyše,“ uviedol šéf rezortu Erik Tomáš.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Štát poskytne príspevok maximálne do výšky 1318,50 eura. Podľa Tomáša ide o 70 percent celkovej ceny práce vyrátanej z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Uviedol to s tým, že finančný príspevok má byť zamestnávateľom poskytovaný pol roka a vyplatia ho jednorázovo vopred. Zamestnávatelia oň môžu požiadať od 10. apríla.

„Podmienkou je, aby daná osoba bola minimálne dva mesiace v evidencii uchádzačov o zamestnanie a zároveň, aby doteraz nemala pracovný pomer dlhší ako šesť mesiacov. Ďalšou podmienkou je, aby zamestnávateľ udržal takého zamestnanca minimálne ďalších šesť mesiacov v práci,“ doplnil minister.

Tento projekt sa dotkne predovšetkým mladých ľudí, no podľa Tomáša ho môžu využiť aj ľudia, ktorí pracujú v zahraničí a chcú sa vrátiť na Slovensko. Právo na prvé zamestnanie plánuje rezort ukotviť aj v zákone v prípade, ak sa projekt osvedčí. Ministerstvo zároveň predstavilo aj ďalšie opatrenia pre mladých ľudí:

„Jeden projekt sa volá Motivuj sa k zamestnaniu. Je to veľmi jednoduché, mladému človeku vyplatíme k mzde, pokiaľ sa zamestná, za tri mesiace ešte príplatok vo výške 150 eur mesačne a na ďalšie tri mesiace 75 eur mesačne. Dokonca tieto dva programy môžu byť v súladu a súbehu. Tretia vec je určená pre tzv. mladých dospelých, to sú tí dospelí klienti centier pre deti a rodiny, ktorí tam zostali a týmto tretím programom ideme pomôcť a preplatíme kurz na vodičský preukaz skupiny B, ale aj tie vyššie skupiny, pretože v takomto prípade sa, samozrejme, ľahšie uplatnia na pracovnom trhu.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre