Svetlušková cesta na Bankove – turistické rodiny vyštípe i pobaví

KošiceTuristicKE

Cítite už po dvoch sviatočných dňoch akútnu potrebu vychádzky do prírody? Sú už vaše bruchá nafúknuté ako Zeppelin pred prvým štartom? Ste unudení dvadsiatou reprízou Pelíšok a Troch orieškov pre Popolušku? A cítite, že sa vo vašich deťoch hromadí kumulovaná energia ako v prvom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach? Ak odpovedáte na tieto otázky kladne, rada je jednoduchá - vy i vaše deti potrebujete prechádzku v lone prírody.

Foto
Začiatok trasy sa nachádza pri Kolibe na Hornom Bankove / KOŠICE ONLINE

Máme veľké šťastie, pretože tieto Vianoce sú napriek pôvodným predpovediam mrazivé a biele. A to je parádny predpoklad pre dočervena vyštípané tváričky detí, ktoré však domov – na rozdiel od minulých Vianoc – neprinesú na topánkach pol kila blata.

V najbližších dňoch sa vyberieme aj do vyššie položených miest, ktoré sú biele ako fondánová poleva na sviatočných koláčoch, no na úvod doprajme deťom pohodový a pritom zážitkový rozbeh v blízkom okolí. Našou dnešnou inšpiráciou bude Svetlušková cesta na Hornom Bankove.

Naši verní čitatelia si určite spomínajú na vlaňajšiu Svetluškovú cestu, ktorú vyznačili v okolí Chaty Hrešná členovia Klubu rodinnej turistiky Košice (KRTKO). Nás môže iba tešiť, že Krtkovia nelenili a tentoraz pripravili ďalšiu lahôdku, ktorú posunuli ešte o level vyššie. Značením i spestrením o zábavné úlohy pre deti.

Foto
Trasu nám ukazujú svetlušky odrážajúce sa na stromoch / KOŠICE ONLINE

Svetlušková cesta nie je viazaná k nejakému presnému termínu a prejsť si ju môžete kedykoľvek. Podmienkou je však počkať si na zotmenie a ideálne je teda vyraziť až po šestnástej hodine. Počas bieleho dňa sú vám totiž reflexné prvky označujúce trasu nanič. Nabite si teda svoje čelovky a ideme na to.

Ja osobne som spoločne s deťmi vyštartoval priamo z KVP a výsledkom bol desaťkilometrový okruh, ktorý nám trval takmer tri hodiny. Samotná Svetlušková cesta je však výrazne kratšia a zvládnu ju určite aj menšie deti. Oficiálny štart i cieľ sa totiž nachádzajú pri kolibe na Hornom Bankove a nejde o nič extrémne.

Od koliby štartujeme smerom doľava a hľadáme prvú svetlušku na strome. Tá sa pri pohľade s rozsvietenou čelovkou ukáže veľmi rýchlo a v diaľke už vidíme ďalšie. Celá trasa je značená naozaj výborne a ak budeme sledovať svetlušky, tak nemôžeme zablúdiť.

Foto
Deti sa zabavia aj riešením úloh na strechách altánkov / KOŠICE ONLINE

Samotná trasa nevedie iba po vyšliapaných chodníkoch a postupujeme preto s otvorenými očami a rozvážne. Pre deti je zábavné už len samotné hľadanie svetlušiek, no trasa prechádza aj okolo šiestich altánkov a na ich zadných stranách sa nachádzajú jednoduché úlohy.

Z altánku číslo 3 už bohužiaľ niekto úlohu odstránil a všetkých absolventov cesty žiadame o ohľaduplnosť voči ostatným. Pripravené úlohy neničme a tešme sa z toho, že pre nás niekto pripravil spestrenie prechádzok lesmi. Zatiaľ čo sa deti pasujú s pripravenými úlohami, my dospelí sa môžeme v altánkoch potužiť teplými nápojmi a v okolitých lesoch vyhliadať svietiace oči srniek či líšok.

Foto
Môj mobil nestíha, ale naživo si vychutnáte krásu vysvietených Košíc oveľa lepšie / KOŠICE ONLINE

Cesta lesom je celkom pestrá, mení smery i povrch a obsahuje aj zaujímavé stúpanie. Tesne pred návratom na miesto štartu nás vyvedie na otvorené priestranstvo, ktoré ponúka pohľad na vysvietené Košice. Ja som sa z tohto miesta pobral smerom na KVP okolo jazdiarne, no vás dovedú svetlušky späť na parkovisko na Hornom Bankove. Ostáva nasadnúť do odparkovaného auta, alebo si počkať na autobus MHD (táto alternatíva je ekologickejšia a otvára možnosti vnútorného zahriatia dospelákov).

Ak ste sa nechali inšpirovať a Svetluškovú cestu absolvujete aj vy, nezabudnite prosím poslať pár fotografií ľuďom z KRTKA. Určite ich poteší, že práca so značením trasy mala svoj zmysel.

MAPA Svetluškovej cesty:

 

Foto

Komentáre