Testy napustené koronavírusom, škodlivé účinky rúšok či obmedzovanie očkovaných: Polícia pritvrdzuje v boji proti hoaxom

SlovenskoKoronavírus

Ich autorom môže byť udelená pokuta vo výške od 33 eur za priestupok až po trest odňatia slobody za trestný čin.

Sociálne siete od prepuknutia pandémie zaplavilo množstvo hoaxov a dezinformácií. Tie sa okrem iného týkajú údajných smrteľných následkov očkovania, neplatnosti opatrení či nebezpečnosti testov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský riešil nepravdivé tvrdenia aj útoky na zdravotníkov s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom.

„Ministerstvo zdravotníctva opakovane upozorňuje, aby ľudia čerpali informácie len z overených zdrojov. Na sociálnej sieti je to napríklad oficiálna stránka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a ďalších oficiálnych štátnych orgánov. V posledných mesiacoch je terčom hoaxov napríklad očkovanie. Rezort aktívne v pravidelných intervaloch komunikuje o výhodách a potrebách očkovania a aktívne vyvracia nepravdivé tvrdenia,“ uviedla pre Košice Online hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Galéria k článku

Stovky falošných správ

Proti hoaxom a dezinformáciám bojuje aj polícia, ktorá postihuje ich autorov. Každý prípad sa posudzuje individuálne. Ako povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, záleží to od toho, či sú dané znaky trestného činu, prípadne priestupku:

„Na dennej báze monitorujeme sociálne siete a následne analyzujeme a vyvraciame dezinformácie a hoaxy. V súčasnosti je väčšina dezinformácií zameraná na pandémiu koronavírusu a očkovanie. Za kalendárny rok 2021 sme vyvrátili na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR spolu 132 dezinformácií, z toho 109 sa týkalo témy COVID-19.“

Galéria k článku

Tresty

Polícia chce zintenzívniť postupy voči autorom hoaxov, a to aj tým, že bude systematicky preverovať výstupy Situačného centra Úradu vlády, stotožňovať osoby a postupovať vec na príslušné útvary pre podozrenie zo spáchania trestných činov.

„Keď zamestnanci pôsobiaci na Oddelení komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru analyzujú dezinformáciu a vyhodnotia ju ako potenciálne porušenie trestného zákona, získané poznatky o jej autorovi a o predmete jeho správy zašlú na príslušné oddelenie. Ak sa podarí autora falošnej správy stotožniť, postup voči jeho osobe je v kompetencii útvarov v regiónoch. Najrýchlejšou a najefektívnejšou cestou ako demotivovať ostatných dezinformátorov je informovanie verejnosti o vykonanej previerke polície pri osobnom styku s autorom dezinformácie. Ak dochádza k začatiu trestného stíhania, môže ísť o dlhší proces,“ dodal Slivka.

Tvorcovia dezinformácií môžu byť predvolaní na príslušné oddelenie, alebo ich policajti navštívia priamo v domácnosti. Zároveň im môže byť udelená pokuta vo výške od 33 eur za priestupok až po trest odňatia slobody za trestný čin podľa individuálneho posúdenia orgánov činných v trestnom konaní. Polícia vyhodnotí, či ide o priestupok, alebo trestný čin, pričom zvažuje okolnosti jeho spáchania vrátane toho, či k nemu došlo počas krízovej situácie, alebo núdzového stavu.

Komentáre