Tisícky Slovákov si uctili pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

SlovenskoSpravodajstvo

Zúčastnení odkázali koaličným politikom, že sa nebudú skrývať ani skláňať pred nimi hlavy.

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo včera (21.2.) šesť rokov. Tisíce ľudí sa podvečer zišli vo viacerých slovenských mestách, ale aj v zahraničí na spomienkových zhromaždeniach.

V hlavnom meste sa stretnutie začalo minútou ticha, po ktorej sa davu prihovorili rodičia Jána a matka Martiny. Na pódiu vystúpili aj predstavitelia médií, medzinárodných organizácií, venujúcich sa novinárom, mimovládnych organizácií či umelci. Zúčastnení odkázali koaličným politikom, že sa nebudú skrývať ani skláňať pred nimi hlavy.

Pamiatku zavraždenej dvojice si uctila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá uviedla, že túžba po slušnom a spravodlivom Slovensku, ktorú dala spoločnosť najavo po vražde, je aktuálna aj dnes.

„Nezabúdam na smrť Jána a Martiny, nezabúdam na to, že boli zavraždení pre Jánovu novinársku prácu, práve pre to, lebo hľadal a odhaľoval pravdu a prinášal ju nám, občanom. Už šesť rokov chýbajú svojim rodinám, blízkym a chýbajú nám všetkým. Napriek tomu, že uplynulo šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť, slová o vláde tvrdej ruky,“ povedala Čaputová.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Najpravdepodobnejším motívom bola podľa polície jeho investigatívna žurnalistická práca. V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

 

Zdroj: TASR

Komentáre