Údržba a revitalizácia prešovského amfiteátra nie je jednoduchá

PrešovSpravodajstvo

Kosenie areálu vyvolalo na sociálnej sieti búrlivú diskusiu.

Amfiteáter v metropole Šariša je najväčší svojho druhu na Slovensku. Každý rok sa tam uskutočňujú podujatia rôznych žánrov vrátane Dobrého festivalu. Zároveň je to jediný veľký park v Prešove, ktorý sa nachádza v blízkosti centra mesta a pre obyvateľov je otvorený počas celého roka. Občania môžu využívať nielen jeden hektár plochy s lavičkami, plátnom a zázemím, ale aj ďalšie dva hektáre trávnatej plochy. Od roku 2014 má celý areál v správe Občianske združenie (OZ) Amfiteáter Prešov. Pred samotnou rekonštrukciou bolo potrebné vyviesť viac ako 160 ton odpadu, vyrezať porast, vyklčovať zarastené plochy, opraviť a natiahnuť nové elektrické vedenie v areáli, vrátane nových vodovodných rozvodov.

Foto
Rekonštrukcia plátna / OZ Amfiteáter Prešov

„Celkovo sme k dnešnému dňu investovali do amfiteátra vyše 250-tisíc eur. Opravili sme pódium (vyliali sme na neho 36 ton nového betónu), namontovali sme nové LED osvetlenie v celom areáli, postavili verejnú knižnicu pre voľnú výmenu a požičiavanie kníh (dnes máme vyše 300 kníh), zaviedli sme pitnú vodu do horného parku, opravili verejné toalety, premietacie plátno a premietaciu kabínu, postavili novú prístupovú cestu pre kamióny s technikou pre potreby kultúrnych podujatí, ktoré tu pravidelne organizujeme, vymenili sme vstupnú bránu, ktorá sa zrútila. Okrem toho je v celom priestore zriadené free Wi-Fi pripojenie pre návštevníkov parku,“ uviedol pre Košice Online Miroslav Tásler z OZ Amfiteáter Prešov.

 

Foto
Pôvodný stav / OZ Amfiteáter Prešov

Údržba areálu nie je jednoduchá. Jeho kosenie vyvolalo na sociálnej sieti búrlivú diskusiu. Občania sa sťažujú predovšetkým na neupravené priestory medzi lavičkami. OZ Amfiteáter Prešov sa však bráni, pričom argumentuje tým, že areál kosia pravidelne podľa potreby a poveternostných podmienok, a to pomocou kosačiek a traktora. „Čo sa týka kosenia medzi lavičkami, ktoré sú naším dedičstvom z minulosti, treba si uvedomiť, že na rozdiel od iných slovenských amfiteátrov v porovnateľnej rozlohe, má ten prešovský svoje lavičky osadené v tráve a hline. Ostatné amfiteátre majú betónové podložie, a tak naša práca je ešte o to náročnejšia a trvá nejaký čas, kým sa celý areál po spustení sezóny celý pokosí,“ vysvetlil Tásler.

Foto
Dobrý festival / OZ Amfiteáter Prešov

Kosenie sa realizuje svojpomocne. Nepriaznivé počasie to sťažuje a predlžuje, čo potvrdil aj Tásler: „Od jari až do jesene kosíme takmer nonstop, pretože kým sa príde na koniec areálu, môžete začať odznova. Priestory medzi lavičkami sa kosia väčšinou ako posledné, keďže ak sa nerealizuje žiadna akcia na amfiteátri, tak uprednostňujeme priestory, kde sa zdržiavajú návštevníci, a teda najmä horný park a všetky ostatné časti.“

Komentáre