SOŠ technická v Košiciach má unikátnu učebňu

KošiceSpravodajstvo

Vďaka technológiám sa môžu skúšať aj samotní študenti navzájom.

Technológie napredujú a školy nesmú zaostávať. Aj preto vznikajú učebne s rôznym vybavením, ktoré študentom viac približujú učivo a neraz im pomáhajú pochopiť problematiku detailnejšie. Stredná odborná škola technická na Kukučínovej v Košiciach tiež zriadila triedu, ktorá je podľa ich slov pravdepodobne jedinou na Slovensku.

Podľa študentov im veľmi uľahčuje proces vzdelávania

Foto
Vďaka technológiám sa môžu skúšať aj samotní študenti navzájom / RÁDIO KOŠICE

Autorom celého nápadu je učiteľ Vladimír Popík, ktorý vyučuje odborné stavebné predmety. Podľa neho je to najvhodnejšie prostredie pre výučbu. Najväčším prínosom je, že si študenti s učiteľom robia spoločné poznámky, ku ktorým majú prístup kedykoľvek aj z domu cez telefón, smart televíziu či počítač.

„A v tom je to zaujímavé celé, že tá metóda, ktorá tu vznikla – nazvime to kritická tabuľa. Znamená to, že sa pozbierajú informácie k danej téme z rôznych zdrojov. Chlapci hľadajú tie zdroje. Ja im poviem napríklad, že spýtajte sa umelej inteligencie a hľadajte informácie na webe, ako ste zvyknutí. Tieto informácie sa poukladajú na kritickú tabuľu. Kritická sa volá preto, lebo potom ideme po jednotlivých zdrojoch a vyhodnocujeme, čo je pravda a čo nie,“ vysvetlil Popík.

Vďaka technológiám sa môžu skúšať aj samotní študenti navzájom. Základnou výbavou učebne je LCD interaktívny monitor, tablety, klávesnice, polohovateľné lavice a balančné stoličky. Riaditeľka Zuzana Lenártová pre Rádio Košice uviedla, že vďaka tomu je sedenie zdravšie a pomáha to tiež udržať pozornosť študentov:

„Takéto sedenie a státie počas vyučovania je zdraviu prospešné a ukáže našim žiakom ako môžu doma a v budúcom zamestnaní viac dbať o vlastné zdravie. V dnešnom pretechnizovanom svete, vypĺňanom skloneným sedením nad mobilnými zariadeniami, je aktívne sedenie žiadaným komponentom. Je protiváhou k strnulosti sedenia v školskej lavici, v kancelárii, alebo za obslužným pultom.“

Balančné stoličky totiž fungujú na princípe, že študent musí udržať rovnováhu sám, inak stolička spadne. V tejto učebni sa zrodil aj projekt Digitálna učebňa, o ktorý má v súčasnosti záujem niekoľko desiatok škôl v rámci celého Slovenska.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre