Už aj Košice budú mať Charity Shop

KošiceZaujímavosti

Zakladatelia zdôrazňujú, že je určený pre všetkých, ktorí by si chceli kúpiť niečo pekné a zároveň tým pomôcť.

Foto
Charity Shop ponúka šaty, hračky a doplnkový tovar pre deti i dospelých  / KOŠICE ONLINE

Myšlienka vznikla pred troma rokmi, a to v Maďarsku, kde sa zhodou okolností stretli štyri sociálne pracovníčky. Povedali si, že je čas pomáhať.

„Ja som taký sociálne cítiaci človek, neviem, mám to v sebe. Na mňa sa muž hnevá, lebo on mi povie, že som vyštudovala sociálnu prácu. Ale povedzme si rovno, sociálni pracovníci nie sú docenení. Stále sa menia zákony, je to náročná práca, stále sa treba dovzdelávať, a ja som nechcela sedieť v kancelárii a mať na starosti niečo. To som nechcela. Ja som sa rozhodla, že budem pomáhať takto, charitatívne, celkovo sa chcem zaoberať týmto. Ja mám také cítenie v sebe, človek sa s tým musím narodiť, myslím. Kto pomáha,“ hovorí zakladateľka obchodu a členka občianskeho združenia S nami druhým Zlatica Hejlová.

Charitatívne ladené predajne nájdeme na celom svete, veľkú popularitu zažívajú napríklad v Anglicku. Kúpiť si za pár drobných takmer novú vec a ešte tým aj pomôcť, to je dnes celkom trendy.

„Rozprávali sme sa o tom, vedeli, že je niečo také v Anglicku, na internete sme o tom veľa čítali. Dokonca sme zistili, že niečo také existuje aj v Bratislave. Ale potom sme od toho nejako upustili, pretože sme na to nemali čas, peniaze, energiu, keď sme zistili, čo všetko to obnáša, je to veľa papierovačiek a peňazí. Stále je to o peniazoch, či chcete charity shop alebo podnikať, stále je to na začiatku ťažké,“ uviedla pre Košice Online Zlatila Hejlová.

Nakopol ich až Prešov, kde už Charity Shop existuje, viac si o ňom môžete prečítať aj tu. 

„Potešilo nás, že východ sa na to dal, je tam síce iné občianske združenie, ale ja som sa im ozvala, či nám dajú nejaké inštrukcie, rady a podobne. Povedali sme, že chceme niečo také v Košiciach, v Prešove s tým problém nemali.“

Foto
Sumy začínajú na 20 centoch, pričom strop nie je určený / KOŠICE ONLINE

Ak chcete pomôcť, najskôr sa ohláste

A tak sa rozhodli založiť občianske združenie S nami druhým. Po byrokratickom maratóne sa však dostali k ďalšej prekážke, nájsť priestory. Nechceli ísť na sídlisko, pretože už teraz vedeli, že klientov mali po celom meste. Ideálne sa javila Hlavná ulica v Košiciach, no s tou sa spája aj privysoký nájom.

„Už to vyzeralo kadejako, pretože nájom šesťsto eur by sme si nemohli dovoliť. Na sídlisko sme ísť nechceli, lebo to bolo pre ľudí ďaleko. Nakoniec, ako sa hovorí, všetko je ako má byť. Prišla nečakaná ponuka z Halmiho dvora, keďže majiteľka týchto priestorov je veľmi charitatívne cítiaca, dala nám výhodný nájom, dokonca nám vyšla v ústrety aj v iných smeroch,“ vysvetľuje Hejlová.

Priestor má niečo okolo 45 metrov štvorcových, pri vybavovaní interiéru sa opäť akosi stretli dobrí ľudia, ktorí pomohli, stojanmi na vešiaky, zapojil sa aj nákupný reťazec, ktorý dodal vešiaky a navrhli aj inú spoluprácu. Nápomocné boli aj firmy v oblasti reklamy a podobne. Skrátka, zdá sa že ľudia ešte vedia pomáhať. Čo ale samotný obsah, odkiaľ sú všetky šaty, hračky, predajné veci?

„Mňa už ľudia poznajú, my sme robili mobilný zber šiat aj predtým, takže nám nosia ľudia veci denne. Systém je ale taký, že ten, kto chce niečo priniesť sa musí najprv ohlásiť. Buď cez facebookovu stránku Charity Shop Košice, prípadne telefonicky. Je to dôležité, lebo zatiaľ nemáme externý sklad. Prípadne, niekedy robíme aj mobilný zber, takže sa vieme dohodnúť na konkrétnom mieste, čase.“

Do obchodu sa vyberajú len pekné veci. Pri odchode sme si však všimli aj krabicu, kde je za pár centov možné zakúpiť si tzv. veci na donosenie. Aj tie sú však v dobrom stave, len vykazujú známky nosenia. Zatuchnuté staré veci, ktoré už veľmi nie sú v bežnom živote nositeľné v obchode nenájdete. Bloček z čistiarne síce nevyžadujú, no veci musia byť vypraté, ideálne aj prežehlené.

Foto
Charity Shop nájdete v Halmiho dvore v Košiciach / KOŠICE ONLINE

Nakúpiť si môže prísť každý

Princíp charitatívne ladeného obchodu spočíva aj v tom, že si za pár eur kúpite kvalitné veci, ktoré v obchodoch stoja podstatne viac, a ešte aj pomôžete.

Určite by som nebola rada, ak by sa to spájalo s tým, že je to pre ľudí bez domova, alebo pre chudobných. Nie, nakupovať tu môže hocikto. Zisk potom ide vybraným sociálne slabým rodinám, jednotlivcom, ktorých ale preverujeme. Dokonca musia podpísať papier, že súhlasia s tým, že zverejníme ich príbeh aj meno. V tejto veci spolupracujeme aj s organizáciou Úsmev ako dar v Košiciach. Ako som už ale spomínala, ja ich už poznám, keďže sa charite venujem dlhodobo. Peniaze sa potom využijú na nákup pomôcok do škôl, na zaplatenie účtov, pokrytie rodinných nákladov, skrátka na to, čo daná rodina, mamička najviac potrebuje,“ vysvetľuje Hejlová.

Ceny sa určujú podľa toho, ako veci vyzerajú. Porovnávajúc s cenami v secondhand-och by to malo byť oveľa nižšie.

„Mamičky nám nosia ešte aj zabalené veci s visačkami. Minimálna cena ako pančušky, tam je to niečo okolo 20 centov, strop pri detských veciach sú 3 eurá, pri veciach pre dospelákov je strop 5 eur.“ V Charity Shop však nemajú určený horný strop. Čo znamená, že vy zaplatíte symbolickú cenu, ale ak dáte peňazí viac, je to v poriadku a putuje to rovnako pre vybrané rodiny.

V Charity Shop nájdete aj hračky, doplnky, výbavu pre mamičky a bábätká. Veci sa dodávajú denne, keďže, zdá sa, ľudia sú štedrí. Najbližšie plány hovoria, že obchod by sa mal čo najlepšie rozbehnúť, slávnostné otvorenie je naplánované na tento štvrtok (2.11.) dopoludnia, obchod bude verejnosti dostupný od ďalšieho dňa. Ako ale zakladateľka Zlatica Hejlová podotkla, ozvala sa už aj Rožňava a Revúca, preto uvažujú, že ak na to bude dosť času a energie, išli by do toho aj v týchto regiónoch.

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

Komentáre