Je však skutočne účinná?
Pandémia koronavírusu si okrem iného vyžaduje aj dezinfekciu spoločných či verejných priestorov. Výnimkou nie sú ani bytové domy. Výťahy či schodiská môžu denne využívať stovky ľudí.
„Stavebné bytové družstvo 1 (SBD1) Košice vyzvalo spoločnosti, ktoré zabezpečujú upratovanie v bytových domoch, aby po dohode so zástupcom vlastníkov zvýšili frekvenciu upratovania s dôrazom na dezinfekciu najviac exponovaných miest v dome (madlá, kľučky, zvončekové tablo, ovládacie prvky výťahu). Zástupcom vlastníkov bola zaslaná informácia o spoločnostiach poskytujúcich dezinfekciu domov s dlhším účinkom (10 až 15 dní). Využitie týchto služieb je na rozhodnutí daného zástupcu/vlastníkov v bytovom dome,“ uviedol pre Košice Online predseda predstavenstva SBD1 Košice Marcel Takáč.
Bytový podnik mesta Košice (BPMK) ako správca bytových a nebytových objektov vyzval vlastníkov bytov, domovníkov a spoločnosti, ktoré realizujú čistenie a upratovanie, aby zabezpečili potrebnú dezinfekciu.
„V rámci našej zodpovednosti a kapacity sme naskladnili potrebné množstvo čistiacich prostriedkov. Pre spoločenstvá bytov sme odporučili dezinfekciu – zvýšenie frekvencie upratovania, to je dezinfekciu kľučiek, zábradlí, výťahov a ďalších spoločných priestorov v bytových domoch, a to aspoň na jedenkrát denne,“ potvrdil nám riaditeľ BPMK Peter Vrábel.
Podľa Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku (ZSVB) je síce dezinfekcia potrebná, ale v bytových domoch je pri veľkej migrácii ľudí neúčinná:
„Dezinfekcia je účinná, ak je vykonaná po každom, kto použije napríklad výťah alebo chytí kľučku vstupných dverí, a to je v bytových domoch nemožné. Obyvateľom domu môžeme len odporučiť otvárať kľučky lakťom, tlačidlá stláčať v rukaviciach a po príchode domov sa snažiť nič nechytať a čo najskôr si umyť ruky,“ povedala prezidentka ZSVB Monika Šamková. Jedným z riešení pre vlastníkov bytov je aj zabezpečiť si samoupratovanie alebo aspoň dezinfekciu najviac exponovaných miest.
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ