V Košiciach hrozí zvýšený výskyt kliešťov

KošiceSpravodajstvo

Počasie sa odzrkadlilo aj na rýchlom raste trávy.

Metropolu východu minulý týždeň zasiahli silné dažde. Mestská časť Myslava a priľahlé obce Malá Ida a Bukovec mali dokonca problémy so záplavami. Počasie sa odzrkadlilo aj na rýchlom raste trávy, ktorá na niektorých miestach dosahuje výšku pol metra. Kosba sa v Košiciach začala v polovici apríla.

V teréne kosí vyše 60 našich vlastných zamestnancov, ktorých dopĺňa 120 pracovníkov dodávateľov. Vďaka tomu sa koseniu priamo v teréne venuje vyše 200 ľudí. Práce prerušujeme iba počas dní s nepriaznivým počasím. Aktuálne je na väčšine mestských plôch hotová prvá kosba a druhá prebieha. Počasie od skorej jari praje rastu trávy, preto sa kosba ani na deň neprerušila, ani neutlmila od jej začiatku,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák.

Na dĺžku kosby vplýva viacero faktorov vrátane hustoty trávy, znečistenia trávnika i techniky kosenia. Sasák zdôraznil, že mestské plochy sú charakteristické svojou členitosťou:

Často sú zlé prístupné, spravujeme tiež strmé svahy, kde sa vieme dostať iba s krovinorezmi a diaľkovo ovládanou kosačkou do neprístupného terénu. Pojazdnými kosačkami so samozberom, ktoré sú pri kosbe najefektívnejšie, vieme zabezpečiť kosbu iba rozsiahlejších a rovinatých plôch.“

Foto
Tráva na niektorých miestach dosahuje výšku pol metra / facebook.com/smszkosice

S pravidelným dažďom a vysokou trávou sa prirodzene spája aj výskyt kliešťov. Síce proti nim neexistuje stopercentná ochrana, práve pravidelná kosba pomáha znižovať riziko ich výskytu na minimum.

„V rámci opatrení proti šíreniu kliešťov na človeka pri plochách so zníženou intenzitou kosenia dodržiavame odporúčanie Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach a v okolí chodníkov sú trávnaté plochy vykosené na jeden zákos o šírke približne dva metre. Apelujeme na obyvateľov aj majiteľov psov, aby rešpektovali varovania autorít a pri pohybe vo voľnej prírode využívali repelenty a vhodne sa obliekli,“ dodal Sasák.

Nezabúdajte, že čím skôr kliešťa po objavení odstránite, tým lepšie. Prenášajú totiž nebezpečnú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre