V Košiciach vzniklo prvé denné centrum pre autistov

KošiceSpravodajstvo

Zariadenie môže využívať osem klientov.

V metropole východu vzniklo prvé špecializované zariadenie s ambulantnou dennou starostlivosťou pre autistov. Centrum funguje od 1. januára pri Domove sociálnych služieb DOMKO. Priestory zariadenia sú zrekonštruované. Centrum môže využívať osem klientov. „Špecializované zariadenie v našom kraji chýbalo. Klienti s autizmom mohli navštevovať najbližšie takéto zariadenie v Prešove. V rámci súčasných trendov poskytovania sociálnych služieb, akým je deinštitucionalizácia a s ňou spojený rozvoj komunitných služieb, sme sa preto rozhodli zriadiť prvé špecializované zariadenie v našom kraji, ktoré im bude poskytovať dennú starostlivosť,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Foto
Klienti zariadenia / TASR

Zariadenie je v pôsobnosti KSK a aj napriek tomu, že už v minulosti malo autistických klientov, doteraz boli zaradení do skupín spolu s klientmi s inými postihnutiami. „Nereflektovalo to však na potreby ľudí s autizmom, ktorých fungovanie v skupinách je problematické a vyžadujú si osobitný prístup. Pri ambulantnej službe nie je klient vytrhnutý z rodinného prostredia, nedochádza k jeho izolácii a počas dňa má príležitosť rozvíjať sa. Okrem toho je jeho výhodou individuálny prístup,“ dodal Trnka.

Ako informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová, DOMKO poskytuje aj terénnu službu včasnej intervencie pre rodiny s deťmi do siedmich rokov. Zariadenie pomáha rodinám, do ktorých sa narodí dieťa s postihnutím. „Našou snahou je vytvoriť klientom s autizmom také prostredie, v ktorom sa budú cítiť bezpečne, budú sa doň radi vracať a následne ich postupne začleňovať do života v zariadení. Špecializované centrum má zároveň na istú časť dňa odbremeniť rodičov a poskytnúť im  podporu v rôznych životných situáciách aj formou špecializovaného sociálneho poradenstva,“ skonštatoval riaditeľ DOMKO-DSS Martin Vatra. Klienti počas dňa absolvujú aktivity, ktoré sú zamerané na rozvoj komunikácie, vzájomné spoznávanie či rozvoj sociálnych vzťahov. Súčasťou programu sú aj hry, pohybové aktivity či tvorivá činnosť.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre