V Rozhanovciach pribudne symbolická pamiatka pre Juraja Semivana

VýchodĽudsKE

Pieta z výtvarného ateliéru Jána Jonsyho Gálla v sebe nesie silný odkaz.

Koncom júla (26.7.) sme vás informovali, že nás opustila neobyčajná osobnosť Košíc. Rímskokatolícky kňaz pôsobiaci posledné roky v Rozhanovciach, ktorého poznali ľudia nielen na východe, ale na celom Slovensku. Juraj Semivan ostáva v srdciach veriacich aj naďalej. Odkaz výnimočného kňaza bude od nedele (15.9.) súčasťou Kostola Sedembolestnej Panny Márie v Rozhanovciach. 

Foto
Autor diela výtvarník Ján Jonsy Gáll v rozhanovskom kostole po zavesení diela Pieta pre Juraja Semivana. / Košice Online

Autorom umeleckého diela so silnou myšlienkou je rodák z Rozhanoviec, známy výtvarník Ján „Jonsy“ Gáll, ktorý sa s Jurajom Semivanom poznal osobne dlhšie.

„Pár rokov dozadu sme sa s Jurajom Semivanom vzácne stretli ako hostia v talkshow Mariána Čekovského. Juraj ako rozprávač, ja ako „umelec pod tlakom“, ktorý mal za hodinu a pol namaľovať obraz na tému Požehnanie. Toto stretnutie bolo výnimočné už len tým, že sme boli obaja z Rozhanoviec a poznali sme sa ako učiteľ a žiak z vysokej školy,“ vysvetľuje Gáll pri vešaní obrazu v kostole. Hovorí, že ho musí pripevniť tak, aby držal, kým bude žiť. 

„Na konci talkshow Marián povedal, že obraz zachytil atmosféru celého večera, keďže bolo tesne pred Vianocami. Juraj ho doplnil, že preto musí visieť v kostole v Rozhanovciach. Obraz ostal v kultúrnom centre Fuga a ja som dal prvý prísľub, že jeden obraz do rozhanovského kostola aj namaľujem. Prešlo niekoľko rokov a môj sľub stále nebol na plátne.“

V očiach umelca badáme sklamanie, že to nestihol.

„V máji 2018, keď som bol v Bratislave, mi zazvonil telefón. Zavolal mi Juraj, že by mal stále záujem o obraz, aj keď jeden som mu už na faru namaľoval. A odniesol. Musím priznať, že hoci mi to nikdy osobne nepovedal, pravdepodobne bol obdivovateľom mojej tvorby. Tentoraz som mal už aspoň predstavu čo namaľovať, keďže mi ju dal on,“ pokračuje Gáll.

Foto
Pieta, čiže Panna Mária držiaca v náručí Krista, ktorého zložili z kríža. Rúcho Márie je vyzdobené kvetmi a predovšetkým ružami, ako odkaz na ruženec, ktorý sa Juraj tak rád modlil. / Košice Online

Rýchla doba a pracovná vyťaženosť však nepriala stretnutiu. Do toho prišla veľmi smutná informácia, ktorá Gálla zasiahla na dovolenke v zahraničí:

„Boli sme akurát v Lisabone, keď sme sa dozvedeli veľmi smutnú správu, že Juraj Semivan zomrel. Bolo mi veľmi ľúto, že sa nemôžem zúčastniť pohrebu a rozlúčiť sa s mojím vysokoškolským profesorom a verím, že aj priateľom. Odvtedy ma neustále znepokojovala predstava, že som nedodržal sľub a obraz som nenamaľoval. Preto hneď, ako som sa vrátil domov, som sa s jasnou predstavou pustil do práce. Urobil som množstvo skíc, kým som sa dopracoval k tomu, čo som zobraziť chcel. Posledné dve skice som spojil do jednej maľby a pustil som sa do práce. Tento postup je u mňa veľmi výnimočný, pretože väčšinou maľujem obrazy priamo, bez predchádzajúceho skicovania. Pri tomto som však nechcel zanedbať nič. Dokonca som zmenil aj prostredie a maľoval som ho v inom ateliéri. Nechcel som, aby ma množstvo mojich veci dookola rozptyľovalo a malo to aj praktický dôvod, že plátno je veľké a do môjho ateliéru by sa zmestilo len ťažko.“

Foto
Postup skicovania, ktorý výtvarník využil, je preňho veľmi výnimočný, pretože väčšinou maľuje obrazy priamo, bez predchádzajúceho skicovania. / Košice Online

Výtvarník vysvetľuje, že na obraze je vyobrazená Pieta, čiže Panna Mária držiaca v náručí Krista, ktorého zložili z kríža. Rúcho Márie je vyzdobené kvetmi a predovšetkým ružami, ako odkaz na ruženec, ktorý sa Juraj tak rád modlil. Vyobrazenie Krista je v objímajúcom geste, kde sa syn lúči s matkou. Tŕňová koruna má na sebe aj malé lístočky, ktoré sú odkazom na olivové vence olympijských víťazov. Na obraze vidíme aj rôzne slová a slovné spojenia:

„To sú napísané niektoré vety a slová z básne či piesne pátra Jozefa Porubčana – Pod krížom, ktorej slová si prial počuť na svätých omšiach Juraj Semivan,“ dodal Gáll.

Obraz je po konzultácii s novým kňazom vo farnosti Marekom Veľasom a starostom obce pripravený na nedeľné požehnanie, ktoré je spojené s odpustovou slávnosťou vo farnosti Rozhanovce.

„Ostávam vo viere, že by sa mu obraz páčil a som rád, že som sľub, aj keď neskoro, dodržal. Dúfam, že v ňom každý pri pohľade nájde kúsok toho, čo potrebuje. V kostole je umiestnený tak, že je najlepšie viditeľný práve z miesta kňaza. Kde bude obraz visieť – na tom sme sa zhodli spoločne s novým pánom farárom, ktorý bol taký láskavý a dovolil mi moje predstavy zhmotniť do konečnej podoby. Obraz sa od nedele 15. septembra  stane súčasťou kostola Sedembolestnej Panny Márie v Rozhanovciach a verím, že ľudí osloví, rovnako nám stále pripomenie, akým výnimočným kňazom bol práve Juraj Semivan,“ uzavrel výtvarník Ján Jonsy Gáll pre Rádio Košice.

Požehnanie obrazu je naplánované na nedeľu 15. septembra, kedy rozhanovskú farnosť čaká odpustová slávnosť. Omša je naplánovaná na 10.30 hod.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre